Историческо постижение на Джокович след нова титла в Маями

Новак Джокович вече е едноличен лидер по титли от сериите Мастърс. Сърбинът спечели 28-и трофеи след триумф в Маями и остави зад себе си Рафаел Надал, който има 27. На финала във Флорида световният номер 1 победи Кей Нишикори от Япония с 6:3, 6:3 след 1 час и 27 минути игра.

28-годишният Джокович печели за трети пореден път в Маями и общо за шести път, което го изравни с американската легенда Андре Агаси. Той завърши турнира без загубен сет след 16-ата поредна победа в състезанието.

Шестият в световната ранглиста Нишикори започна отлично финала и проби още в първия гейм. Надеждите за интрига в срещата обаче бързо се изпариха, тъй като японецът загуби своя сервис още в следващия гейм. Постепенно Джокович започна да доминира и проби за 4:2. Сърбинът обаче последва това със слаб гейм, в който допусна няколко грешки и допусна пробив. Той обаче си върна аванса в следващия гейм и този път не остави шансове на съперника, приключвайки сета за 6:3 с гейм на нула.
Във втората част японецът се оказа в догонваща позиция от самото начало. След страхотно разиграване с 33 удара Новак стигна до шанс за пробив и го реализира за 1:0. Нишикори успяваше да взима сервис геймовете си, но не и да затруднява световния номер 1 при негов сервис. При 4:2 сърбинът пропусна възможност да направи втори пробив в сета. След това Кей поиска медицински таймаут заради проблеми с лявото коляно. Паузата не промени нещо и Джокович поведе с 5:3, а след това при третата си възможност сложи край на мача.

Нишикори записа шеста поредна загуба от Джокович и се размина с първа титла от сериите Мастърс. След 11-ия си пореден финал на Мастърс турнир Новак пък стигна до 63-а титла в кариерата си. Сърбинът за трети пореден път и общо за четвърти печели първите два Мастърса за годината в Индиън Уелс и Маями.