Драма, обрати и силен волейбол пратиха Монтана на първи финал! Арда изпусна голям шанс (ВИДЕО + СНИМКИ)

Монтана се класира за финала на Суперлигата по волейбол за мъже, след като спечели 5-ата решаваща среща от полуфиналния плейоф срещу Арда (Кърджали) с 3:2 (22:25, 25:22, 23:25, 25:21, 15:13) пред 1000 зрители в зала "Младост".

Волейболистите на Монтана спечелиха серията с 3-2 успеха и ще имат шанса за първи път да стигнат до шампионската титла, което има емоционална страна, но също така и дава шанс на участие в европейските клубни турнири. Техен съперник на финала ще бъде отборът на Добруджа 07 (Добрич), който срази с 3-1 победи в серията Нефтохимик (Бургас).

Отборите създадоха уникална драма в препълнената зала "Младост", в която обаче основна заслуга имаха напрежението и грешките. Гостите от Арда повеждаха в първия и в третия гейм. Там се разигра и най-голямата драма, след като Арда излезе напред с 21:13, но позволи изравняване до 22:22. Монтанци можеха и да направят пълен обрат, но все пак Арда взе частта с 23:25.

Подобен сценарий имаше в 5-ата и решителна част, когато Монтана поведе с 9:3, но допусна равенство за 13:13. Спас Байрев от Арда обаче сгреши при последната атака и прати домакините на финал.

Волейболистите на Монтана поведоха в началото на полуфинал №5 от Суперлигата за мъже с 6:4. Арда успя да обърне при 7:6 след атака на Невен Нешев. Валентин Димов даде точка аванс на тима от Кърджали при първото техническо прекъсване  8:7. възпитаниците на Петър Шопов дръпнаха с 15:12 и 16:13 след атака на Симеон Александров. Момчетата на Иван Халачев изравниха при 19:19 и успяха да поведат с 3 точки при 23:20 след атака на опитния Невен Нешев. Арда стигна до геймбол при 24:21, но затвори първата част при 25:22.

Гостите от Кърджали стартираха отлично във втората част и поведоха с 2:0 и 3:2. Постепенно домакините обърнаха развоя на гейма и поведоха с 5:3 и 8:6 при първото техническо прекъсване след атака на Иван Латунов. Арда изравни при 9:9 и равенството се запази до 13:13. Домакините от Монтана дръпнаха с 15:13 след атака в аут на Спас Байрев. Второто техническо прекъсване дойде при 16:14. Опитният Невен Нешев намали до 18:19. Волейболистите на Монтана съумяха да поведат с 3 точки при 21:18 след мощен сервис на Теодор Богданов и контраатака на Симеон Александров. Момчетата от Кърджали намалиха до 21:22. Монтана стигна до геймбол при 24:22 след блокада на Иван Латунов. Златко Кьосев донесе успеха на Монтана във втората част с 25:22 с атака по диагонала от зона 4.

Играчите на Арда успяха да поведат в началото на третата част със 7:4 след ас на Спас Байрев. Възпитаниците ан Иван Халачев поведоха с 3 точки при първото техническо прекъсване 8:5. Единична блокада на Делчо Раев срещу атака на Златко Кьосев и 9:5 за Арда. Невен Нешев заби ас за тима от Кърджали - 10:5. Петър Шопов взе прекъсване за Монтана. Гостите от Арда продължиха да диктуват събитията на игрището и поведоха с 14:8 след единична блокада на Петър Бъчваров. Момчетата от Кърджали дръпнаха с 16:9 при второто техническо прекъсване. Петър Шопов смени Любомир Агонцев и Минчо Минчев и ги замени със Стефан Стоянов и Костадин Стойков. “Терорът” на Арда продължи и 19:10. Домакините намалиха до 16:21 след добър сервис на Симеон Александров и атака на Златко Кьосев. Костадин Стойков намали до 17:22. Теодор Богданов заби 2 аса, а неговата серия от начален удар даде увереност на Монтана. Домакините успяха да съкратят аванса на гостите само до 2 точки при 20:22. Единичен блок на Стефан Стоянов срещу атака на Спас Байрев и 21:22. Атака на Костадин Стойков по правата от зона 2 и равенство при 22:22. Блокада на Петър Бъчваров даде отново преднина на Арда с 23:22. Ас на Делчо Раев и тимът от Кърджали стигна до геймбол при 24:22. Ветеранът Невен Нешев изведе Арда до успех в третата част с 25:23.

Домакините от Монтана поведоха с 6:4 в началото на 4-ата част. Възпитаниците на Петър Шопов имаха точка аванс при първото техническо прекъсване - 8:7, след като Васил Атанасов би сервис в аут. Костадин Стойков направи резултата 11:9.  Волейболистите на Монтана дръпнаха с 19:16 след атака на Златко Кьосев. Домакините задържаха аванса до 21:17. Златко Кьосев донесе успеха на Монтана в 4-ата част с 25:21.

Домакините от Монтана дръпнаха с 3:0 и 4:1 в началото на тайбрека. Прекъсването дойде при 8:3 след атака на Симеон Александров. Двоен блок спря атака на Спас Байрев - 9:3. Кирил Хаджиев намали до 4:9. Единичен блок на Васил Атанасов срещу атака на иван Латунов и 5:9. Петър Шопов взе прекъсване за Монтана. Костадин Стойков атакува мощно по правата от зона 2 за 10:5. Кирил Хаджиев намали до 6:10. Единичен блок на Васил Атанасов и 7:10. Гостите от Арда намалиха до 8:10 след пореден добър начален удар на Кирил Хаджиев. Контраатака на Валентин Димов и 9:10. Двоен блок хвана атака на Васил Атанасов в центъра и 11:9 за Монтана. домакините дръпнаха с 12:9, но Стефан Стоянов би сервис в аут и 12:10. Костадин Стойков атакува в аут и се стигна до разлика само от 1 точка 12:11. Сервис в мрежата на Васил Атанасов и 13:11 за Монтана. Симеон Александров върна жеста при началния удар - 13:12. Двойна блокада на Петър Бъчваров и Валентин Домив спря атаката на Костадин Стойков и равенство 13:13. Остра атака на Златко Кьосев от зона 4 по диагонала изведе Монтана до мачбол при 14:13. Спас Байрев атакува в мрежата и това донесе успеха на Монтана вс 15:13 в тайрека и с 3:2 гейма в мача.

Златко Кьосев стана най-резултатен за Монтана с 25 точки, а Симеон Александров добави още 12 точки.

Спас Байрев се отличи с 19 точки за Арда, а капитанът Невен Нешев добави 17 точки.

МОНТАНА - АРДА 3:2 (22:25, 25:22, 23:25, 25:21, 15:13)
МОНТАНА: Любомир Агонцев, Минчо Минчев 11, Златко Кьосев 25, Симеон Александров 12, Теодор Богданов 5, Иван Латунов 9 - Добромир Иванов-либеро (Мартин Палийски 5, Стефан Стоянов 2, Трифон Лапков, Костадин Стойков 6)
Старши-треньор: Петър Шопов
АРДА: Делчо Раев 3, Спас Байрев 19, Невен Нешев 17, Валентин Димов 6, Петър Бъчваров 8, Васил Атанасов 9 - Николай  Колев-либеро (Кирил Хаджиев 7, Младен Кавалджиев)
Старши-треньор: Иван Халачев