Готвят истински революционни промени във волейбола!

От ФИВБ провеждат експеримент за ново точкуване така, че волейболните мачове да продължават най-много по 110 минути

От Международната федерация (ФИВБ) са запретнали ръкави в търсене на начин за намаляване продължителността на волейболните мачове, за да задоволят поредния каприз на телевизиите.

Последната идея, която вече се експериментира в плейаутите от холандското първенство, е въвеждането на две полувремена във волейбола.

В какво се състои това?

- Играят се две полувремена. Даден отбор, за да спечели мача, трябва да спечели и двете полувремена.

- Всяко полувреме е съставено от два гейма до 15 точки. За да се спечели полувремето, трябва да се спечелят и двата гейма. При равенство, се играе допълнителен гейм до 7 точки.

- Ако двата отбора спечелят по едно полувреме, то тогава се играе решителен тайбрек до 15 точки.

- Остава си правилото за разлика от две точки за спечелването на гейм/тайбрек.

- По време на полувремената отборите не сменят полетата. Единствено между двете части се сменят игрищата, като има пауза от 10-15 мин. В евентуалния тайбрек полетата се разменят при осмата точка.

- Според първите изчисления на ФИВБ мачовете по този начин ще продължават между 95 мин и 110 мин.

Всичко това обаче звучи сложно и ще повлияе на волейбола и динамиката на играта.

Днешният волейбол е доста динамичен, като това се дължи благодарение предимно на едно друго революционно правило, което ФИВБ приема през 1998 г.: т.нар.

rally point system

(грешка-точка). Тази система на точкуване обаче не променя коренно облика на волейболната игра, която се е практикувала до тогава, а я динамизира. Новият метод на точкуване, който от ФИВБ са решили да пробват (това вече се случи

по време на официален мач на 19 март в Холандия между отборите на Принс (Веенендаал) и Арбо (Ротердам)

, мач от битката за оцеляване в елита), доста ще промени облика на волейбола и подхода на отборите към играта. Но дали ще стане още по-динамична играта и в същото време не толкова продължителна, както настояват телевизиите, е добър въпрос. Със сигурност мач като този между Нефтохимик 2010 (Бургас) и Добруджа 07 (Добрич) на 23 март, когато феновете и зрителите останаха без дъх до последното разиграване (20:18 за Добруджа в тайбрека!), няма да бъде възможен. Просто, защото с евентуалното ново точкуване трудно ще се играе повече от 2 часа, както го направиха отборите на Нефтохимик и Добруджа в полуфиналния си двубой №2 за титлата на България. С новото правило нямаше да са възможни и емоциите и адреналина, които предоставиха отборите на Халкбанк (Анкара) и Кучине Лубе (Чивитанова) в Шампионската лига. Два петгеймови мача, завършили със златен гейм, които с новите правила ще бъдат орязани. И в никакъв случай няма да може да държат феновете 154 минути в очакване на развръзката...

Преди време от бразилската конфедерация се опитаха да намалят продължителността на волейболните мачове, като се играе до 21 точки в отделните геймове, но идеята не бе възприета и в крайна сметка дори самите бразилци се отказаха от нея.

Дали волейболът има нужда и дали е готов за рязка промяна? И дали освен за телевизиите, от Международната федерация не трябва да мислят и за феновете? Радикалните промени се приемат добре и от всички, когато наистина помагат на волейбола, без му отнемат идентичността. Точно както стана с Rally Point System през 1998 г....