Шампионско начало на сезона за Лоренсо с победа в Катар

Настоящият световен шампион в MotoGP Хорхе Лоренсо записа блестяща победа при старта на сезона на пистата "Лосаил" в Катар. Испанският пилот на Yamaha успя да пребори конкуренцията във втората част на състезанието, след като в първата половина пилотите на Ducati, заедно с Марк Маркес от Honda се държаха на близка дистанция до Хорхе и дори бяха водачи в класирането.

Седем обиколки след началото обаче, Андреа Яноне падна от своя мотор и остави съотборника си Андреа Давициозо сам в борбата с Лоренсо и Маркес. Две обиколки след падането на Яноне, Хорхе Лоренсо атакува водача по това време Давициозо и го изпревари. Последваха доста обиколки, в които Дови и Хорхе бяха много близо един до друг и дори италианецът опита няколко атаки, но неуспешно.

В заключителната част на състезанието Хорхе Лоренсо по типичен за него шампионски начин успя да отвори добра разлика с другите и пое пълен контрол върху случващото се. Това остави Давициозо да се бори с Марк Маркес за второто място. Дови беше пред испанския си съперник в по-голямата част на дистанцията, но 4 обиколки преди края, Маркес атакува и успя да излезе втори. Два тура след това, Давициозо атакува от своя страна и на старт-финалната права успя да изпревари Маркес. В последната обиколка Марк опита атака, но Давициозо го задържа зад себе си, с което си гарантира второто място в крайното класиране.

Валентино Роси така и не успя да се доближи до триото отпред, като единствено в заключителните няколко обиколки успя да настигне Давициозо, но до позиция за реална атака така и не се стигна. Докторът остана на четвърто място на огромна преднина пред класиралия се пети Дани Педроса.

В челото обаче Хорхе Лоренсо записа първа победа за този сезон и потвърди силните си резултати от зимата, като определено на този етап Хорхе изглежда като най-бързият пилот в шампионата. Давициозо записа страхотен втори резултат за Ducati, а падането на Яноне може би лиши отбора от двойно качване на подиума, защото той имаше темпото да се бори дори за победата.

Марк Маркес стартира с добро трето място, което е много позитивно след всичките проблеми в Honda през зимните тестове. Валентино остана на четвъртата позиция с втория мотор на Yamaha, а Дани Педроса остана пети. Стартиралият от трета позиция пилот на Suzuki Маверик Винялес, не успя да покаже силно темпо в състезанието и в крайна сметка остана шести след едно доста самотно каране.

Пилотите на Tech 3 Yamaha заеха седмата и осмата позиция, като Пол Еспергаро успя да изпревари своя съотборник Брадли Смит с много малка дистанция в края. Ектор Барбера от отбора на Avintia Ducati зае деветата позиция, а топ 10 допълни Скот Рединг.

Така след края на първото състезание за сезона Хорхе Лоренсо излиза начело в генералното класиране с 25 точки, пред Андреа Давициозо с 20, Марк Маркес с 16 и Валентино Роси с 13. При конструкторите Yamaha води с 25 пункта, пред Ducati с 20 и Honda с 16. В класирането при отборите заводският тим на Yamaha е водач с 38, пред този на Honda с 27 и Ducati с 20.

Керванът в MotoGP се мести в Аржентина за кръг номер 2, който ще се проведе в уикенда на 3 април, а Валентино Роси ще защитава своята победа от миналия сезон на това трасе. Хорхе Лоренсо ще се опита да надгради над страхотния старт, а освен това всички очакват  да видят дали отборът на Ducati ще продължи с доброто представяне. Маркес също ще бъде заплаха за първото място, което означава само, че състезанието в Южна Америка се очаква да бъде напълно непредсказуемо.