Звезда и рефери подчиниха Партизан в дербито

Цървена звезда спечели 150-ото издание на вечното дерби в сръбския футбол, надигравайки с 2:1 като гост Партизан в срещата от 24-ия кръг на Суперлигата. И трите гола в мача бяха дело на чужденци. Звезда завърши мача с 10 души, а срещата на три пъти беше прекъсвана заради димки и факли по трибуните. Двубоят ще се запомни и със скандалното съдийство на рефера Владо Глоджович, който пропусна да свири дузпа за Партизан в началото на срещата, а през второто полувреме и отмени чист гол на "гробарите" след сигнал на помощника си Неманя Петрович за засада на нападателя на домакините, каквато нямаше.

Българските футболисти Валери Божинов и Иван Бандаловски започнаха като титуляри за Партизан, но нападателят беше заменен в 53-ата минута, отстъпвайки мястото си на 16-годишния Душан Влахович, който влезе в историята като най-младият участник в дербито. Роденият през 2000 г. тийнейджър е точно на 16 г. и 30 дни.

Двубоят започна по мечтан начин за домакините, които нямаха шансове за титлата, но искаха да зарадват навиячите си с победа в дербито. В 12-ата минута беше подмината чиста дузпа за Партизан, което вбеси футболистите и феновете на Партизан.  Все пак домакинският натиск даде резултат. Централният защитник Седрик Гогуа откри в 17-ата минута с глава след центриране на Михайлович. Звезда обаче постигна пълен обрат в рамките на осем минути.

Първо Луис Ибанес изравни директно от пряк свободен удар в 25-ата минута, а в 33-ата Уго Виейра направи 2:1 с глава, след като беше оставен непокрит в наказателното поле. При гола футболистите на Партизан претендираха, че нападателят на Звезда е бил в засада, но претенциите им не бяха уважени.

При прибирането в съблекалнята реферът Владо Глоджович беше замерян с предмети от трибуните, а треньорът на домакините Иван Томич му се нахвърли с претенции за неотсъдената дузпа и други спорни отсъждания. Това обаче нямаше никакъв ефект, тъй като в началото на второто полувреме съдията отмени чист гол на Партизан заради несъществуваща засада на Неманя Михайлович. Малко по-късно с фантастична намеса Шаранов опази вратата на "гробарите" от трети гол.

В 53-ата минута зрителите станаха свидетели на историческо събитие за сръбския футбол. Българският нападател Валери Божинов беше заменен от тийндейджъра Душан Влахович, който стана най-младият участник в историята на вечното дерби. Любопитното е, че самият Божинов преди години беше и най-младият дебютант в италианската Серия А с екипа на Лече.

Другият българин в състава на домикините - Иван Бандаловски, можеше да се превърне в герой за Партизан в 70-ата, но мощният му удар след двойно подаване с Влахович беше с мъка отразен от стража на Звезда Кариман. Минута по-късно гостите останаха с човек по-малко, след като Лукович беше изгонен за втори жълт картон. Десетина минути преди края двубоят беше за трети път прекъснат заради димки и факли по трибуните. Това принуди съдията да даде близо 10 минути продължение, но домакините, макар и с човек повече, не успяха да стигнат поне до изравнителен гол.

Така Звезда се укрепи на върха с 68 точки, а разликата с Партизан, който върви 6-и, вече е 32 точки, което също е историческо за сръбския футбол.

Партизан - Цървена звезда 1:2
1:0 - Гогуа(17)
1:1 - Ибанес (25)
1:2 - Виейра (33)

Партизан (4-3-3): Шаранов, Бандаловски, Гогуа, Йованович,Богосавац, Евертон, Брашанац, Илич, Стеванович, Михайлович, Божинов.

Цървена звезда(4-1-4-1): Кариман, Петкович, Павичевич, Лукович, Ибанес, Льо Талек, Доналд, Груич, Сърнич,Катай, Виейра.