UPCN (Сан Хуан) с Учиков и Алексиев ще играе за бронза на клубното първенство на Южна Америка

Волейболният шампион на Аржентина UPCN (Сан Хуан), където играят българските национали Николай Учиков и Тодор Алексиев, бе детрониран като първенец на Южна Америка и няма да има шанса да защитава титлата си на континенталното клубно първенство в Таубате (Бразилия).

Играчите на UPCN паднаха от световния клубен шампион - бразилския Сада (Крузейро), с 0:3 (22:25, 24:26, 16:25) в първия полуфинал на турнира, игран късно снощи пред около 2000 зрители в зала "Колизео Абаете". Срещата бе повторение на миналогодишния финал, в който аржентинският тим надделя драматично с 3:2. Този път обаче UPCN не можа да се противопостави на световните шампиони от Крузейро, които се класираха за рекорден 16-и пореден път на финала на южноамериканското клубно първенство. Ники Учиков стана най-резултатен за UPCN със скромните 12 точки, а най-полезен за Сада (Крузейро) стана кубинецът с местен паспорт Йоандри Леал с 14 точки за победата.

В другата полуфинална среща домакините от Фунвик (Таубате) надиграха другия аржентински гранд Персонал (Боливар) с 3:1 (25:23, 23:25, 25:22, 25:18) след битка продължила 2 часа и 14 минути. Националът на "Селесао" Рикардо Лукарели заби 14 точки за победата на Таубате. Сънародникът му Рафаел Оливейра също реализира 14 точки за аржентинския тим, докато кубинецът Микаел Божулев бе напълно неутрализиран.

Така волейболистите на UPCN и Персонал ще играят за бронзовите медали на турнира, а Фунвик (Таубате) и Сада (Крузейро) ще спорят за титлата на Южна Америка. Интересно, че двата аржентински отбора бяха в една предварителна група и тогава играчите на Персонал биха с категоричното 3:0. Същата ситуация бе и с тимовете на Фунвик и Сада, като в групата световните шампиони спечелиха с 3:1. Спорът за бронза и големият финал са тази вечер съответно от 20,00 и 23,30 часа българско време. Шампионът на първенството пък има сигурен билет за световния клубен шампионат през тази година.