Звездите на Дортмунд се притесниха от Моуриньо (видео + галерия)

Атрактивният футбол на Борусия (Дортмунд) се оказа безпомощен срещу солидния Херта (Берлин) и двубоят между втория и третия в Бундеслигата завърши 0:0. Мачът от 20-ия кръг беше наблюдаван на живо от считания за сигурен нов мениджър на Манчестър Юнайтед от лятото Жозе Моуриньо. Звездите на вестфалци обаче не успяха да го впечатлят с нищо и най-вероятно са инкасирали по една черна точка в досиетата си. Пиер-Емерик Обамеянг, Марко Ройс, Хенрих Мхитарян и Илкай Гюндоган бяха далеч от най-силните си изяви, като може би само капитанът Матс Хумелс е накарал Специалния да осмисли визитата си на "Олимпиащадион".

Херта (Берлин) - Борусия (Дортмунд) 0:0

С това равенство сега Дортмунд дава възможност на Байерн (Мюнхен) да увеличи на 10 точки преднината си на върха, ако тимът на Джосеп Гуардиола спечели срещу Байер (Леверкузен) по-късно днес.

Херта пък запазва третат си позиция, но Шалке 04 вече е само на два пункта.

Наставникът на "жълто-черните" Томас Тухел построи своя тим в 4-3-3, като Шинджи Кагава изненадващо не попадна в групата. Той не е нито контузен, нито наказан, а треньорът заяви, че може да включи само 18 футболисти.

Стартиралият вместо него в средата Гонсало Кастро беше напът да се превърне в грешник още в 4-ата минута, след като с глава свали топката точно в краката на Владимир Дарида и последва удар от воле, който обаче Роман Бюрки спаси. Илкай Гюндоган отговори с опасен изстрел в 8-ата минута, но кълбото излезе в аут. Положенията бяха рядкост през тази първа част и дойдоха основно от статични положения. Така по веднъж централните защитници Джон Антъни Бруукс и Матс Хумелс спечелиха борбата за висока топка и пропуснаха да дадат аванс на своите тимове.

След сравнително скучното първо полувреме имаше надежди за по-интересни втори 45 минути, но те не се оправдаха. Полувремето започна с натиск на Борусия. Още в началните минути Марко Ройс и Хенрих Мхитарян шутираха коварно по земя, но извън рамката. След това обаче сблъсъкът продължи в руслото от първата част и двамата вратари трудно влизаха в играта.

Интересно стана чак в 70-ата минута, когато в рамките на няколко секунди и двата отбора пропуснаха отлични възможности. Първо Ведад Ибишевич се виждаше сам срещу Бюрки, но Лукаш Пишчек притича и го извади от равновесие, без реферът обаче да събере смелост да отсъди наказателен удар, което трябваше да бъде последвано и от червен картон. Гостите веднага взеха топката и с няколко подавания стигнаха до наказателното поле на съперника, където Мхитарян получи пас около дузпата, но пак стреля в аут.

Саломон Калу пропиля най-добрия шанс за берлинчани, след като в 77-ата минута шутира край гредата след контраатака, последвала корнер пред вратата на Йорщайн.

Неубедителният Обамеянг отстъпи мястото си на Адриан Рамос и колумбиецът можеше да се окаже "златната" смяна, но в 81-ата минута засече с глава в аут.

Постепенно треньорите предпочетоха сигурността и смениха остриетата си Ведад Ибишевич и Марко Ройс с играчи с дефанзивни функции, което предопредели и развоя на двубоя във финалния етап.

В 90-ата минута появилият се от пейката малко преди това Александер Баумьохан не показа класа, за да обере овациите, след като се забави и позволи на Сократис да избие.

През идната седмица на Борусия и Херта предстоят четвъртфинални сблъсъци в турнира за Купата на Германия. Дортмунд гостува на намиращия се отлична форма Щутгарт, а столичани ще спорят с Хайденхайм.