21 години по-късно отново шоу с пет гола в дербито на Генуа

Сампдория победи с 3:2 Дженоа в поредното издание на свирепото градско дерби на Генуа от 18-ия кръг на Серия А, което напълно оправда очакванията на феновете за зрелищен футбол и интрига до последната минута. Символичните гости от Сампдория поведоха с 3:0, но накрая трябваше да треперят, след като играчите на Дженоа върнаха два гола за десетина минути, а Дарко Лазович направи непростим пропуск очи в очи с вратаря Емилиано Вивиано. Над всички беше Антонио Касано, който се отчете с две асистенции и беше и в основата и на трите гола.

Преди година двата тима се бореха за местата, даващи право на участие в Европа, докато тази битката е за оцеляване, но това не намали  заряда на популярното като Дерби дела Лантерна зрелище, чието последно издание завърши 1:1. Резултатът 3:2 пък за последно беше постигнат отново в полза на Сампдория преди 21 години - през декември 1994 година.

Началото на двубоя се забави с няколко минути, след като феновете на Дженоа запалиха факли, като хвърлиха част от тях на терена и над "Луиджи Ферарис" започна да се стеле гъста мъгла. След четириминутно забавяне реферът Паоло Валери даде начало на мача. Символичните гости започнаха по-активно и първи стигнаха до точен удар към вратата, но вратарят на Дженоа Матия Перин се справи с опасността. В 18-ата минута обаче Перин беше безпомощен, след като защитата на Дженоа беше матирана след комбинация между Антонио Касано и Роберто Сориано, който беше изведен зад защитата и от близка дистанция откри резултата.

Домакините реагираха и започнаха да застрашават вратата на Сампдория.В 24-ата минута Блерим Джемайли от Дженоа получи шанс да изравни от пряк свободен удар, но единственото което постигна беше да прати в нокдаун футболист на Сампдория, след като прати топката в главата му. В 37-ата минута футболистите на Дженоа имаха претенции за дузпа, след като Армандо Ицо беше повален в наказателното поле, но реферът Валери не отсъди наказателен удар. В 39-ата минута обаче Дженоа получи втори гол във вратата си. Топката беше отнета в централната част на терена, последва мълниеносна контраатака, завършена от Едер в мрежата зад Перин за 2:0. В самия край на първото полувреме Дженоа можеше да намали от пряк свободен удар, но малко не достигна на топката, за да намери вратата.

Втората част започна вихрено за Сампдория. "Моряците" организираха бърза контраатака в 49-ата минута, топката попадна у Касано, който видя връхлитащия в наказателното поле Сориано, подаде му и и този път нападателят на Сампдория не сгреши - 3:0.

В 69-ата минута Дженоа стигна до почетен гол чрез Лука Паволети, а само две минути по-късно Дарко Лазович пропиля златен шанс да направи интригата пълна, след като пропусна сам срещу вратаря на Сампдория Вивиано. Десет минути преди края обаче Паволети с втория си гол върна надеждите на тима си за нещо повече от почетна загуба. Нападателят беше изведен зад отбраната на Сампдория, преодоля технично Вивиано и намали на 2:3. За повече обаче символичните домакини нямаха сили и така Сампдория спечели трите точки в 79-ото издание на Дерби дела Лантерна. Сампдория също така дръпна с 28 срещу 24 победи на Дженоа, който записа пета поредна загуба и е на две точки от изпадащите.