Лукойл взе минимално първия тест по пътя към ШЛ (галерия)

Лукойл Академик постигна победа в първата си среща с Орадея от втория квалификационен кръг на Шампионската лига, но тя бе с крехка преднина от едва три точки - 75:72 (22:21; 12:17; 20:19; 21:15). Така "студентите" не постигнаха първоначалнта си цел за изразителен успех и ще трябва да се представят на ниво и при гостуването си отвъд Дунава, което е след два дни - в четвъртък.

Началото на срещата бе белязано от проблеми с електронното табло в зала "Универсиада", а двата отбора започнаха доста остро и агресивно. Румънците поведоха за кратко, но Лукойл се откъсна бързо напред с 11:6. Гостите отговориха с нови силни минути за 15:15, ала българското нападение продължи да работи на пълни обороти за 22:17 при близо три минути оставащи до края. След една част домакините водеха с 22:21, а Христо Захариев се отличи с почти половината точков актив за своя тим - 10.

През следващата част и двата тима започнаха да грешат далеч по-често, а това даде своето отражение върху резултатността. Развоят бе кош за кош, а Орадея на няколко пъти повеждаше с минимална преднина, за да се стигне до 34:38 на почивката.

Румънците заложиха на зонова защита след подновяването на играта, а това позволи на Лукойл Академик да раздвижи топката и да вкара няколко тройки, за да се стигне до 47:45 в средата на частта. Нов спад в българските редици върна водачеството на румънците, които завършиха силно и след 30 минути пак водеха - 54:57.

В четвъртата част изоставането набъбна до 56:64, но 5 поредни точки на Корнийенко върнаха шампионите наблизо - 61:64. Филип Виденов се върна в игра при 64:66 и секунди по-късно наниза тройка от 7 метра за 67:66, а подемът продължи с два коша на Зак за 71:66. Барнет и Зак размениха кошове за 73:69 преди Пашалич да остави надеждата жива за гостите с успешен опит отдалеч - 73:72 и по-малко от две минути на таблото. Захариев напомни за себе си с открадната топка и забивка, които фиксираха финалното 75:72.

Лукойл Академик - Орадея 75:72 (22:21; 12:17; 20:19; 21:15)

Лукойл Академик: Виденов 8, Зак 8, Корниенко 18, Гибсън 6, Захариев 17 (Великов 2, Загорац 6, Иванов 8, Веселинов 2, Минков)

Орадея: Миркович 10, Зено 18, Барнет 15, Тибирна, Пасалич 12 (Мандаке 8, Петрисор 2, Пасча 3, Денисон 4, Николеску)