България разби Косово за първата си победа

България записа първа победа в квалификациите за ЕвроБаскет 2017 и го стори по прекрасен начин. Националите ни надделяха над Косово с 21 точки разлика - 105:84 и така прекъснаха лошата серия от две последователни поражения, съответно от Украйна и Словения.

След този успех българските национали имат баланс от 1-2, докато косоварите остават без успех с 0-3. Следващият мач на родината ни е в събота срещу Украйна и отново е в Ботевград.

Първата четвърт премина с леко превъзходство на гостите от Косово и бе белязана от множеството серии от точки без отговор от страна и на двата тима. Първо косоварите поведоха с 2:11 след 9-0, но нашите бързо отговориха със седем безответни точки за 9:11. Долман и Сина нанизаха две тройки за 9:17, ала последва подем в селекцията на Любо Минчев за 22:22. След 10 минути игра българите изоставаха с 22:25.

Нещата се развиха по подобен начин и през втората част, в която гостите продължаваха да бъдат на шофьорското място с комфортен аванс, а "лъвовете" на няколко пъти скъсяваха дистанцията. Родните баскетболисти поведоха за първи път в мача след седем поредни точки за 37:36 при оставащи две минути до края, преди двата тима да се приберат на почивка при 40:40.

Веднага след почивката България полетя и нашите спряха съперника си с отлична агресивна защита, която принуди косовските баскетболисти да направят множество грешки, превърнали се в точки за трикольорите. Цифровото изражение на третия период бе 32:16 в полза на домакините и съответно 72:56 след 30 изиграни минути.

Българският подем не се ограничи до рамките на третия период, а продължи и в заключителната десетка на двубоя. Нашите баскетболисти останаха начело в резултата до самия край, като разликата продължи да расте, благодарение на отличните изяви на целия отбор, който бе поведен към успеха от триото Янев - Везенков - Бост, за да успеят да затворят двубоя при 21 точки разлика - 105:84.

Дий Бост изигра най-добрия си мач за България с 18 точки, 10 асистенции и 6 борби. Александър Янев пък бе най-резултатен с 28 точки, 6 борби и 1 отнета топка при страхотна успеваемост в стрелбата (11/16 за 2Т, 3/6 за 3Т, 3/4 НУ), докато Александър Везенков наниза 18 точки, овладя 7 борби и направи 5 асистенции, а също така пресече и 5 паса на противниковия тим. Христо Захариев и Иван Лилов добавиха съответно 15 и 14 точки.

Дардан Бериша вкара 18 точки за Косово, а Джъстин Долман приключи с 16 точки, 7 борби и 4 асистенции.

БЪЛГАРИЯ - КОСОВО 105:84 (22:25, 18:15, 32:16, 33:28)

БЪЛГАРИЯ: Дий Бост 18, Иван Лилов 14, Христо Захариев 15, Александър Янев 28, Александър Везенков 18 (Павлин Иванов 7, Алекс Симеонов, Асен Великов 3, Станислав Ваклинов 3, Николай Стоянов)

КОСОВО: Джарън Сина 9, Дардан Бериша 18, Дрилон Хайризи 9, Фисник Ругова 13, Джъстин Долман 16 (Едмонд Аземи 9, Мирза Ахметбашич 2, Улуг Качанику 8, Албан Весели, Гранит Ругова, Леонард Мекай)