България се бори, но не успя да се справи със Словения (галерия)

Мъжкият национален отбор по баскетбол на България изигра отличен двубой, но въпреки това, допусна втора загуба в квалификациите за Евробаскет 2017 след като отстъпи при домакинството си на Словения със 78:83 (9:22; 26:16; 20:21; 23:24).

Александър Везенков бе над всички в сеекцията на България – 22 точки, а Александър Янев и Павлин Иванов добавиха съответно по 16 и 12 точки.

Горан Драгич вкара 20 точки за победителите, а Едо Мурич приключи с 19 точки.

Българите поведоха за кратко в самото начало, но силна серия от 10-0 на Словения обърна нещата на 180 градуса за 3:14 в тяхна полза. Иван Лилов прекъсна сушата за нашите с тройка за 6:15, но нова словенска поредица направи резултата 9:22 след една част.

България - Словения 78:83

В началото на втория период двата отбора си размениха ролите, като бе ред на родните национали да демонстрират добра организация в играта. Янев, Везенков и Лилов бяха в основата на почти всичко по-добро за България в тези минути, а това помогна на нашите момчета да се доближат на само пет точки от съперника – 23:28. До края на първото полувреме възпитаниците на Любо Минчев определено стояха по-добре на терена, като използваха всяка възможност по най-добрия възможен начин и заслужено се доближиха още повече до съперника – 35:38 след тройка на Янев в края на втория период.

В началото на второто полувреме българите не тръгнаха добре, като сбъркаха на няколко пъти в атака, а в защита нашите не успяха да се справят с Горан Драгич и разликата пак стана двуцифрена – 36:50 след само четири минути игра. Любо Минчев се опита да спре негативната серия на възпитаниците си и взе прекъсване, което определено даде резултат – две точки на Бост и тройка на Павлин Иванов за 41:50. Беше ред на словенците да вземат прекъсване, а след подновяването на играта Препелич вкара две поредни тройки, но до края на частта родните национали отново бяха видимо по-добри и заслужено пак стопиха разликата до само четири точки - 55:59.

Старта на заключителните десет минути бе отлично за нашите момчета, след като Везенков, Костов и Бост бяха безпогрешни, а България излезе напред в резултата – 65:64 при 6:40 минути до края на мача. В следващите минути играта бе равностойна, но в тези моменти си пролича по-големият опит в редиците на гостите. Словенците използваха по-хитро ситуацията и заслужено отново поведоха с пест точки – 74:68. Все пак, до финалната сирена българите не се предадоха и търсиха обрата с всички сили. На няколко пъти родните баскетболисти успяваха да стопят изоставането си до само една точка, но силите не им стигнаха за повече и в крайна сметка победата бе за Словения - 78:83.