Винялес е новият победител в MotoGP, Роси е на подиума без Маркес

Дванадесетият кръг от MotoGP бе увенчан от историческия успех на Маверик Винялес и Suzuki, които се върнаха към кралския клас едва преди три години. Винялес бе начело през почти цялото състезание и завърши с време - 39:03.559 минути. Състезателят на Великобритания Кръчлоу остана втори пред родната си публика, а Роси се пребори за третото място. Червен флаг и тежка катастрофа на Лорис Бас и Пол Еспергаро още на първата обиколка прекъснаха състезанието за кратко, но скоро пистата бе готова за продължение и бе обявено, че пострадалите мотоциклетисти са в съзнание.

Преди прекъсването стартът на Юджийн Лавърти бе много добър и той се намеси в претендентите за първите места, но инцидентът му попречи. За разлика от квалификациите, днес "Силвърстоун" бе суха и нямаше дъжд.

Винялес излезе начело, изпреварвайки Кръчлоу и Роси. След втората обиколка Маркес излезе на второ място, а Щефан Брадъл от Aprilia катастрофира и не продължи участието си. След още две обиколки драмата между Роси и Маркес се засили и този път Доктора показа надмощие и остави Маркес на трето място. Девет обиколки след началото Кал Кръчлоу отново атакува и взе третото място, но на следващата обиколка Андреа Яноне, който стартира осми, го изпревари, както и Роси, и стана втори. Маркес държеше пета позиция. Шест обиколки преди края имаше още екшън между Роси и Маркес за четвъртото място, а катастрофата на Яноне малко след това освободи втората позиция за Кръчлоу. Четири обиколки преди края позициите бяха Винялес, Кръчлоу, Маркес, Роси. Доктора обаче изпревари Маркес, както направи и Дани Педроса от Honda. На финалните метри двамата съотборници си размениха местата и Маркес успя да завърши четвърти. Андреа Довициозо от Ducati, който водеше битка с Лоренсо по време на представянето си, завърши шести, а Алейш Еспергаро – седми. Лоренсо остана осми на 19 секунди изоставане въпреки многобройните си успехи на тази писта, а Данило Петручи и Алваро Баутиста допълниха топ 10.

Британският кръг и пистата "Силвърстоун" ще бъдат запомнени от новака Алекс Лоус, чието участие бе първото в кралския клас. Той не разочарова Yamaha и успя да запише три точки.

Валентино Роси стопи с три точки преднината на Маркес и вече е със 160 точки, а лидерът – с 210.