Дебютант спечели Гран При на Австрия в клас Moto3

Жоан Мир, дебютант в световния шампионат по мотоциклетизъм на писта, спечели изненадваща победа на "Ред Бул Ринг" в клас Moto3. Испанският пилот на KTM успя да надхитри ветераните при 250-кубиковите машини и успя да спечели първата си победа за сезона, оставяйки зад себе си лидера в генералното класиране Брад Байндър (РЮА, КТМ). Мир спечели съботната квалификация и спря Байндър на старта, като в челото се оформи група от петима състезатели.

Лидерът остана спокоен и не отстъпи мястото си в нито един момент от състезанието, а в последната обиколка дори увеличи темпото, за да не бъде атакуван от южноафриканския си съперник в последните завои.

Мир завърши с време 37:23.325 минути, а Байндър изостана с 0.279 секунди, но той беше доволен и от втората позиция, защото увеличи аванса си в класирането на 67 точки срещу Хорхе Наваро, който не успя да завърши. Трети в Австрия беше Енеа Бастианини, който изпревари с осем хилядни Фабио Куартараро.

Йоан Зарко стана най-успешният френски пилот в световния шампионат, след като спечели Гран При на Австрия в Moto2. Французинът загуби старта, но девет обиколки преди края излезе начело и задържа своя аванс, финиширайки с време 37:34.180 минути. Втори завърши италианецът Франко Морбидели, а трети беше испанецът Алекс Ринс. Зарко е лидер в генералното класиране на 600-кубиковия клас с аванс от 34 точки срещу Ринс.