Автор: Ивана Апостолова
Вдъхновяващи истории за силата на духа и надеждата
На 5 август целият свят ще прикове поглед в телевизионните екрани, за да съпреживее магията на церемонията по откриването на 31-вите летни олимпийски игри. Митичният стадион „Маракана” ще бъде сцената, на която ще се състои грандиозното шоу.
Както винаги всяка от 206-те страни, които ще вземат участие в най-мащабното спортно събитие, ще се включи в традиционния парад на нациите. Предпоследни, точно преди отбора на Бразилия, ще се появят 10 спортисти, които вече нямат своя страна. Те са представители на онези, повече от 60 милиона, хора, избягали от своята родина и потърсили убежище в някои от бежанските лагери по света.
Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах определи тези участници като „символ на надеждата”. „Тези бежанци нямат дом, отбор, знаме, химн. Ние ще им предоставим дом в Олимпийското село наред с останалите спортисти от цял свят. Олимпийският химн ще звучи в тяхна чест и ще бъдат предвождани от олимпийското знаме, когато излязат на стадиона. Това ще послужи като символ на надеждата за всички бежанци по света и ще накара света да осъзнае мащабите на тази криза. Това също ще докаже на международната общност, че бежанците са хора като всички нас и са богатство за обществото. Тези спортисти ще покажат на света, че въпреки невъобразимите трагедии, които е преживял човек, всеки може да даде своя обществен принос чрез своя талант, умения и сила на духа”, заяви Бах при обявяването състава на отбора.
“Искам да покажа на всички, че след болката, след бурята, идват спокойни дни. Искам да вдъхновя хората да направят нещо добро с живота си”. Това са думи на 18-годишната Юсра Мардини.
През 2012 тя представлява своята страна Сирия на Световното първенство по плуване, а през 2015 размириците в родината й я принуждават да напусне Дамаск заедно със сестра си. Двете успяват да достигнат Турция, а оттам се качват на лодка, която да ги отведе в Гърция.
Лодката е предназначена за не повече от 7 души, а на борда й има 18 бежанци. След като моторът на плавателния съд спира да работи, Юсра, сестра й и още двама от бежанците скачат във водата и в продължение на 3 часа бутат лодката, докато тя най-накрая достига бреговете на остров Лесбос. Така Юсра и останалите плувци спасяват живота на всички останали в лодката.
Юсра и семейството й се установяват в Германия, където олимпийската надежда се подготвя за игрите в Рио. Тя успява да попадне в отбора на бежанците и след броени дни ще се състезава в дисциплината 200 метра свободен стил.
В Бразилия ще има още един плувец, избягал от Сирия. 25-годишният Рами Анис нарича басейна свой дом и притежава несломима амбиция да покаже на какво е способен.
ПРОЧЕТЕТЕ ПЪЛНИЯ ТЕКС - ТУК!!!