Франция излъга Сърбия с 3:2 и изхвърли Полша от полуфиналите (ВИДЕО + СНИМКИ)

Европейският волейболен шампион и победител в Световната лига за 2015-а Франция се класира за полуфиналите на най-комерсиалния турнир и през тази година. Момчетата на селекционера Лоран Тили излъгаха и надделяха много трудно над Сърбия с 3:2 (25:20, 25:19, 24:26, 19:25, 15:12) в последния мач от Група J на финалния турнир, игран тази вечер пред едва малко от 1000 зрители в зала "Таурон Арена" в полския град Краков. Срещата започна с минута мълчание в памет на жертвите от терористичната атака в Ница вчера.

Така "петлите" завършиха на второ място в групата с 1 победа, 1 загуба, 3 точки и геймово съотношение 5:5. Също с 1 победа, 1 загуба, но с 4 точки и геймово съотношение 5:4, победител стана Сърбия. Домакините, световните шампиони, от Полша пък останаха на последното 3-о място с 1 победа, 1 загуба и 2 точки, с което не успяха да се класират напред. На полуфиналите "плавите" ще играят с втория отбор от Група К, а Франция с победителят от групата. Кои ще са двата отбора от Група К ще стане ясно по-късно тази вечер след края на последния мач между Бразилия и САЩ. За сега сигурно е единствено, че "Селесао" има сигурно място във финалната четворка. Двата полуфинала са утре (16 юли) съответно от 18,30 и 21,30 часа българско време.

Първият гейм започна малко по-добре за сърбите, които поведоха с 8:6. Последва равенство при 8:8, след което играта точка за точка до 16:15 за Сърбия. Последва серия от мощни сервиси на Никола Марешал, след която "петлите" дръпнаха с 22:16, за да спечелят спокойно гейма с 25:20. Втората част тръгна равностойно преди Сърбия да поведе с 15:13 след няколко успешни атаки на Сречко Лисинац. След силни минути на Ървин Нгапет Франция обърна до 16:15 своя полза. Европейските шампиони продължиха със силната си игра, за да затворят гейма при 25:19 след два поредни аса на Кевин Льо Ру.

Сърбите реагираха веднага като дръпнаха с 8:5 в началото на третия гейм. Въпреки усилията на Франция, Сърбия продължи да води до 13:9 след силна атака през центъра на капитана Драган Станкович. Момчетата на Никола Гърбия запазиха преднината си до 18:15, след което "петлите" започнаха да стопяват изоставането си и даже изравниха при 24:24. В крайна сметка Сърбия измъкна гейма с 26:24 след атака от втора линия на Урош Ковачевич. Франция поведе в четвъртата част с 6:4 отново благодарение на сервисите на Никола Марешал, но за съжаление собствените им грешки и страхотната игра на блокада на Сречко Лисинац обърнаха резултата до 14:8 в полза на сърбите. Сърбия запази предимството си до 18:13, след което без проблеми спечели гейма с 25:19 и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм бее равностоен до размяната на полетата, която дойде при минимална преднина за Сърбия - 8:7. Последва обрат и 11:9 за "петлите" след отличен блок на разпределителя Бенжамен Тонюти. Видимо бе, че волейболистите на Франция бяха по-мотивирани да спечелят и го направиха с 15:12 след атака на Ървин Нгапет и успешна двойна блокада, а с това и мача с 3:2.

Най-полезен за френския тим стана Антонен Рузие с 22 точки (1 блок, 2 аса и 54% ефективност в атака), а Ървин Нгапет добави още 20 точки (47% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) за победата. За Сърбия Урош Ковачевич (2 блока, 44% ефективност в атака и 13% перфектно посрещане) и Сречко Лисинац (7 блока!!!, 1 ас и 90% ефективност в атака) реализираха по 17 точки, но и това не бе достатъчно за успеха.

СЪРБИЯ - ФРАНЦИЯ 2:3 (20:25, 19:25, 26:24, 25:19, 12:15)
СЪРБИЯ: Никола Йовович, Томислав Докич 13, Урош Ковачевич 17, Милош Никич, Сречко Лисинац 17, Драган Станкович 12 - Невен Майсторович-либеро (Марко Ивович 13, Алекса Бърджович)
Старши-треньор: Никола Гърбич
ФРАНЦИЯ: Бенжамен Тонюти 2, Антонен Рузие 22, Ървин Нгапет 20, Никола Марешал 18, Никола Льо Гоф 9, Кевин Льо Ру 5 - Женя Гребенников-либеро (Пиер Пужол, Франк Лафит 2, Тибо Росар 1, Жулиен Линеел)
Старши-треньор: Лоран Тили.