Литовка спечели златото на европейскотопо модерен петобой в София

Олимпийската шампионка от Лондон 2012 Лаура Асадаускайте (Литва) спечели златото на европейското първенство по модерен петобой в София при жените. Изключително оспорвано беше цялото състезание през деня, като след всяка дисциплина се сменяха водачите в класирането. Асадаускайте влезе в последния старт (бягане + стрелба) от пето място, но показа невероятна физическа подготовка и стрелкови умения с пистолет. Още във втората обиколка тя успя да изпревари тръгналата от първа позиция Катсиряна Арол (Беларус) и основния си съперник Гулназ Губайдулина (Русия). Сребърен медал спечели Гулназ Губайдулина от Русия, а трета остана Илке Озюксел (Турция). Единствената българка, която влезе във финал при дамите - Пресияна Дишева ,се класира 33-а. Дишева е най-младата от всички 36 съпернички, като е само на 18 години и това е първото и състезание от такъв ранг.

Утре е последния ден от шампионата, като на спортен комплекс "Дианабад" ще се проведат и финалите при мъжете. Двама българи успяха да се класират след квалификациите - Димитър Кръстанов и Дениз Колев. Състезанията започват в 11.30 с плуване, след това е фехтовка (бонус рунд), конна езда , бягане и стрелба. Тази вечер в София ще се проведе и редовният конгрес на Европейската конфедерация, като за събитието пристигна и шефът на Международната федерация по модерен петобой Клаус Шорман, който изгледа финалите при жените и участва в награждаването на призьорите.