Федерер не издържа, Раонич е на финал (видео)

Канадецът Милош Раонич се класира за първия си финал в турнир от "Големия шлем". В първия полуфинал на "Уимбълдън" Раонич надви седемкратния шампион Роджър Федерер с 6:3, 6:7 (3), 4:6, 7:5, 6:3. Раонич, който преди две години загуби от Федерер на полуфиналите в Лондон, ще спори за трофея с победителя от сблъсъка между Анди Мъри и Томаш Бердих.

Мачът започна с размяна на лесно спечелени геймове от сервиращите тенисисти, но при 2:1 за поставения под №6 Раонич нещата се объркаха за Федерер. Четвъртият гейм изглеждаше рутинен за швейцареца, който водеше с 30:0, но после допусна някои неточности и това доведе до първи брейкпойнт в двубоя - 30:40 за канадеца. Световният №3 допусна двойна грешка и Раонич проби, а малко след това авансът му в резултата стана 4:1. При 4:2 Федерер успя да спечели първите две точки в подаването на съперника, но след това в действие влезе бомбеният сервис на Раонич и канадецът поведе с 5:2. При 5:3 Федерер успя да стигне до равенство след страхотно разиграване, започнало с великолепен ретур на швейцареца. Раонич обаче взе следващите две точки и затвори първия сет.

Във втория сет играта вървеше гейм за гейм без пробиви до 5:4 за Федерер, когато на сервис-линията застана Раонич. Двойна грешка на канадеца донесе три поредни сетбола за Федерер при 0:40, но и трите бяха отразени от Раонич. Федерер стигна до нов сетбол след чудесен бекхенд по правата, но Раонич все пак удържа подаването си за 5:5. Сетът трябваше да бъде решен с тайбрек и в него до 3:3 нямаше мини-пробиви. Веднага след смяната на полетата обаче Раонич направи двойна грешка и това наклони везните в полза на швейцареца. Федерер взе следващите две точки при свой сервис и поведе с 6:3. При следващата точка Раонич изкара топката в аут и сетът приключи.

В третия сет отново нямаше пробиви до седмия гейм, в който началния удар имаше Раонич при 3:3. Канадецът направи двойна грешка за 15:30, а при следващата точка Федерер с великолепен минаващ удар си спечели два поредни брейкпойнта. Грешка от бекхенд на Раонич сложи край на гейма и Федерер бе по-близо до победата в третия сет. С гейм на нула пробивът бе затвърден - 5:3 за седемкратния шампион. Раонич без проблеми взе следващото си подаване за 4:5, но Федерер бе безкомпромисен в десетия гейм и без да даде точка на съперника си в него спечели третия сет.

При 2:2 в четвъртия сет канадецът бе притиснат до стената. Лесна грешка на Раонич доведе до 15:40, но канадецът някакси съумя да се измъкне и да си вземе подаването. При 4:4 канадецът отново трябваше да се измъква от тежка ситуация. При 30:40 Федерер имаше скрит мачбол, но Раонич вкара мощен сервис, който швейцарецът не съумя да върне. Раонич се пребори за подаването си и отново излезе напред в резултата - 5:4. В следващия гейм пък Федерер трябваше да се спасява от 15:30 и опитният швейцарец не позволи на съперника си да стигне до брейкпойнт. В 11-ия гейм Раонич направи майсторско воле от трудна позиция при 0:30 и после се пребори за подаването си - 6:5. В 12-ия гейм Федерер поведе с 40:0, но след това допусна две поредни двойни грешки и това даде шанс на Раонич. Федерер отрази два сетбола в този оспорван гейм, но при третия лошо решение на швейцареца даде възможност на Раонич да направи минаващ удар от бекхенд по правата, с който резултатът в сетовете бе изравнен - 2:2.

След края на четвъртия сет на корта се появи физиотерапевт, който масажира Федерер. Решаващият пети сет се разви лошо за носителя на рекордните 17 титли от "Големия шлем", който допусна ранен пробив, а освен това падна лошо по време на игра. Това се случи в много неподхходящ момент и помогна на канадеца да пробие. Раонич поведе с 4:1 и задържа аванса си до края, слагайки точка на спора с гейм на нула.

Това бе втора поредна и общо трета победа за 25-годишния Раонич срещу Федерер от общо 12 мача. Швейцарецът, който през август ще навърши 35 години, се надяваше да се пребори за рекордна осма титла на "Уимбълдън", след като големият му съперник в последните години Новак Джокович отпадна сензационно в третия кръг след поражение от американеца Сам Куери. На 1/4-финалите Федерер направи паметен обрат от 0:2 сета срещу хърватина Марин Чилич, спасявайки и три мачбола, но днес не издържа срещу Раонич, който постигна може би най-голямата победа в кариерата си досега.

Двубоят продължи 3 часа и 24 минути, като Раонич заби 23 аса - със 7 повече от Федерер. Канадецът от черногорски произход допусна цели 11 двойни грешки (срещу 5 за швейцареца), но това не го спря по пътя към жадувания финал.