Португалия разби хърватските мечти след 120 минути скука и инфарктен финал (видео)

Португалия се класира по изключително драматичен начин за четвъртфиналите на Евро 2016. Отборът на Фернандо Сантош елиминира Хърватия след нулево равенство в редовното време и победен гол на резервата Рикардо Куарешма в 117-ата минута. В спор за място сред четририте най-добри тима Кристиано Роналдо и компания ще се изправят срещу Полша в Марсилия.

Двубоят на "Стад Феликс Боларт" в Ланс не предложи очакваното зрелище. До гола на Куарешма нито един от съперниците не успя да отправи точен удар в противниковата врата. Попадението на крилото на Португалия е първото в продължения на европейско първенство от 2008 година.

"Шахматистите" очароваха с представянето си в груповата фаза и заеха първото място в своята група, като в последния мач надвиха настоящия шампион Испания. Португалците пък се промъкнаха до директните елиминации с три равенства.

Хърватия нямаше победа в официален мач срещу днешния си съперник, но моментната форма на момчетата на селекционера Анте Чачич им даваше достатъчно поводи за оптимизъм. Балканците излязоха със състава, с който започнаха в първите си два мача на първенството. Сред 11-те се завърнаха Марио Манджукич и Лука Модрич, а защитата на португалците трябваше да внимава много и с героя от мача с Испания Иван Перишич.

Наставникът на Португалия Фернандо Сантош направи някои рокади в защитата, която се явява слабото звено на тима. Като титуляри започнаха Седрик Соареш и Жозе Фонте, а Адриен Силва игра на мястото на Рикардо Куарешма. Атаката отново се водеше от Кристиано Роналдо и Луиш Нани, които отбелязаха головетв срещу Унгария (3:3). Големият проблем за "мореплавателите" беше отсъствието на плеймейкъра Жоао Моутиньо.

Двата отбора направиха изключително разочароващо първо полувреме. Очакванията за открит футбол и много голови положения не се оправдаха, а вместо това съперниците действаха предпазливо и с мисъл предимно за защитата. Хърватите бяха малко по-активни в началните минути, но без да създадат сериозна опасност пред противниковата врата. Кристиано Роналдо беше добре пазен, а Луиш Нани получи контузия, но успя да продължи участието си в двубоя, който бе под номер 100 за него с националния екип.

В средата на полувремето Андре Гомеш се опита да си спечели дузпа, но съдията Веласко Карбайо не се подведе от падането му в наказателното поле. Малко след това пепе засече с глава центриране от статично положение на Рафаел Герейро, но прати топката в аут. Хърватите отговориха с пробив и неточен изстрел на Перишич.

В минутити преди почивката "шахматистите" се активизираха, но така и не можаха да затруднят Руи Патрисио. Като цяло отборите не отправиха нито един точен удар през първите 45 минути.

Втората част не беше по-различна. Още в 50-ата минута Ренато Санчес влезе на мястото на Андре Гомес и се включи доста силно, но въпреки това атаките на португалците не носеха достатъчно острота.

В 52-ата минута Брозович не успя да отправи качествен изстрел от далечна дистанция, а след това същото направи и Ренато Санчес. Кристиано Роналдо се стараеше да се движи много, но в действителост оставаше изолиран от играта.

В 61-ата минута зрителите най-после видяха голово положение. Стринич центрира от фаул, а Домагой Вида стреля с глава, но малко не му стигна да открие резултата. Малко по-късно Нани също опита да подлъже рефера с падане в наказателното поле, но Веласко Карбайо подмина ситуацията.

Направените смени не промениха хода на мача. Темпото ставаше все по-ниско и съперниците спокойно чакаха края на редовното време. Манджукич отстъпи мястото си на Никола Калинич, но до него също достигаха малко подавания.

Първото продължение премина скучно, а единствените удари на Перишич и Брозович бяха неточни. Последните 15 минути се развиха по-вълнуващо. Първо публиката видя и една любопитна ситуация пред вратата на Руи Патрисио. Португалският страж излезе неразчетено след центриране от корнер и за Домагой Вида остана само да насочи топката във вратата, но той я прехвърли.

Драмата започна в 116-ата минута, когато Перишич уцели гредата с глава. В ответната атака хърватите не се върнаха достатъчно бързо и бяха наказани. Ренато Санчес преодоля голямо разстояние с топката и подаде на Нани. Неговото центриране намери Кристиано Роналдо и въпреки че Даниел Субашич спаси удара на португалската звезда, при добавката Куарешма се разписа с глава.

Хърватия имаше своя шанс да се добере до дузпи в 120-ата минута. Тогава разбъркване в наказателното поле завърши с удар на Домагой Вида, но топката премина от външната страна на гредата. По този начин "шахматистите" отпаднаха и на още едно голямо първенство не успяха да реализират огромния си потенциал. Португалия пък в четвърти пореден мач не успя да спечели в редовното време, но вече е на четвъртфиналите.

ХЪРВАТИЯ - ПОРТУГАЛИЯ 0:1 след прод.