Очаквайте: Турнир на талантите U14 : Зона Пловдив - Зона Варна

Легендарната битка между Ford и Ferrari се пренесе извън пистата след финала на "Льо Ман"

Интересна ситуация се разви след финала на "Льо Ман", особено в клас GTE Pro. Колите завършили на първите две позиции в легендарното 24-часово състезание бяха наказани, след като отборите на двата екипажа подадоха контестации спрямо своите съперници.

Първо колата на отбора на Chip Ganassi Team USA – Ford GT с номер 68 управляван от Дирк Мюлер, Джоуи Хенд и Себастиен Бурде бяха наказани с 50 секунди, след като отборът на Risi Competizione докладва, че победителите са се движили с по-висока от позволената скорост в няколко от зоните със задължителна ниска скорост. Освен това, стюардите допълнително наказаха с 20 секунди отбора, защото се е оказало, че един от сензорите, които отчитат скоростта на колелата на машината не е работил както трябва. Това автоматично означаваше, че победата ще отиде в ръцете на Ferrari с номер 82 управлявано от Джанкарло Фисикела, Тони Виландер и Матео Малучели.

На своя сметка обаче, отборът на Chip Ganassi протестираха и заявиха, че един от основните осветителни панели на колата на Ferrari не работи. Това бе отразено и малко след това на Ferrari с номер 82 му бяха показани черен и оранжев флаг към края на състезанието, което ги задължаваше да се приберат в бокса и да отстранят този проблем. Това все пак не се случи до финала и стюардите наказаха екипажа с 20 секунди и 5,000 евро парична глоба.

Всичко това направи класирането в GTE Pro невероятно близко между първите три екипажа, като Ford GT с номер 68 си остана победител, а разликата с втория екипаж, този на Ferrari с номер 82 бе само 10.2 секунди. Освен това, Ford GT с номер 69 от своя страна доближи максимално колата на Ferrari отпред и разликата между тях и класиралите се втори бе само 4.6 секунди. Това означаваше, че след 24 часа състезание, първите трима в този клас бяха събрани от само 15 секунди, но все пак след всичко случило се Ford успя да грабне така желаната си победа и то над своя основен съперник Ferrari. Крайното решение на стюардите позволи на Ford да запише победата си точно 50 години след първата такава за марката на Льо Ман, когато отново в битка с Ferrari отборът на Ford успява да грабне успеха.