Ще се върна след пет минути, бе изписано на фланелката на Мария Шарапова. Това бе на 24 май. Оказа се, че шефовете на тениса имаха други идеи. Върни се след две години, й казаха те в сряда. Не за първи път сякаш тя се направи на прекалено симпатична, но този път това бе в нейна вреда.
В тениса бе практика наказанията да се налагат тихомълком, както момента, в който Марин Чилич изчезна от кортовете с обяснението "контузия в коляното", но Шарапова нямаше как да е по-гръмогласна.
Тя излезе от самото начало и направи така, че падението й да бъде колкото е възможно по-публично. Репутацията й бе съсипана, изгражданият с години имидж опетнен. Ако не взимате сладки от непознат, със сигурност няма да вземете от уличен в употреба на допинг. Кариерата на Шарапова може да е приключила, дори да е възможно да се завърне на корта за "Ролан Гарос" през 2018 г.
Друг пиар провал бе излизането на Мария и обявяването на положителния тест. Тя използва възможността да го сподели преди някой друг да го направи. Международната тенис федерация (ITF) обаче разпространи детайли от опитите да взима допинг и да го прикрива. Те бяха обширни и шокиращи. По този начин бе опровергана информацията, че мелдоният (веществото, с което бяха хванати редица руски атлети) е грешно катогоризиран. Ефектът му е толкова ефикасен, че Шарапова е взимала по-високи дози преди по-важните мачове срещу по-силните съперници.
Използването е систематично, а началото е преди повече от десетилетие. Въпреки това никой освен баща й и агентът й Макс Айзенбъд не са знаели за случващото се. В този период те не споменават за веществото в нито един документ, за разлика от други медикаменти, а докторите на Мария и човека, който се грижи за диетата й, не са били уведомени. По нейните думи тя се е консултирала с лекаря на руския отбор по тенис Сергей Ясницки, който казал, че с мелдония няма проблем.
Айзенбъд подчертава, че той и Шарапова са толкова близки, че си пращат по 75 имейла на ден, но трибуналът сочи за "липса на разбирателство и компетентност" от негова страна, отчита "очевидна неправдоподобност", нарича го "небрежен и нелеп" и в крайна сметка отхвърля неговите доказателства.
Той твърди, че не е успял да разгледа забранените субстанции за 2016 г., защото "се е разделил с жена си и не направил годишната си ваканция на Карибите". Той не е единственият член на щаба на Шарапова, който играе ролята на невинна жертва.
Шарапова през цялото време е поддържала версията "аз, милата, съжалявайте ме". Това може да е заблудило феновете, които изкупиха фланелките с надпис "Връщам се след пет минути". Зад кулисите адвокатите отчаяно се опитваха да предпазят бизнес, който се оценява в десетки милиони на година.
Това бе един от мотивите й за опрадвание: наказанието би било несъразмерно, тъй като ще се отрази в огромни финансови загуби. Идеята, че някой я определя като различна и не трябва да бъде наказана по същите критерии като състезател по вдигане на тежести, който се поти в анонимен салон, вероятно заслужава най-голямо презрение.
В ITF не бяха заблудени. Надеждите са, че това няма да се случи и в Арбитражния спортен съд, когато обжалването пристигне. Толкова много от нарушенията на Мария сякаш са базирани на предположението, че тя е над останалите.
Далеч от ролята на жертва, далеч от несправедливо отношение към нея, тя всъщност влиза точно в профила на тези, които мамят с допинг. Използва го редовно и то взависимост от различните турнири, има наличие на измама, а когато доказателствата излезнаха наяве, има множество улики и несъответствия, които правят двуличието очевидно. Шарапова не записа мелдоний в антидопинг документите, попълнени на Откритото първенство на Австралия, където е дадена положителната проба. Тя обаче достатъчно подробно е разгледала документа, за да отбележи, че нейната проба не може да се използва за изследвания.
Тя твърди, че не е мислела, че е "от изключителна важност" да разкрива медикаментите, които ползва, но предишния юни е отправила запитване до WTA (Женската тенис асоциация) относно това дали е в рамките на правилата да използва спрей за синусите. Освен това количествата, които е ползвала, не са малки. Миналата година на "Уимбълдън" е ползвала мелдоний шест пъти за седем дни. На Откритото първенство на Австралия пет пъти за седмица.
Заключението на ITF бе опустошително: "… умишлено решение да бъде пазено в тайна от антидопинговите власти… начинът на употреба - в дни на мачове и по време на интензивни тренировки, е последователно с намерение за повишаване на енергийните нива… тя е взимала мелдоний с цел подобряване на представянето… единствен автор на падението си… "
До този момент се мислеше, че на Шарапова може да й се размине. Че адвокатите ще използват влиянието си, а хората от маркетинга ще бързат да ограничат щетите и по някакъв начин тя ще излезе от ситуацията все още с вкус на захар. Но вече не е така. Нищо сладко няма в това да си лицето на руските спортисти с допинг. Какъвто и подсладител да използва нейната марка, нищо сладко не остана около Мария Шарапова.
Мартин Самюел, "Дейли Мейл"