Лазов и Грозданов на 1/4-финал в Стара Загора

Националите за "Купа Дейвис" Александър Лазов и Тихомир Грозданов се класираха за четвъртфиналите на международния турнир по тенис на червени кортове в Стара Загора с награден фонд 10 хиляди долара. Поставеният под номер 6 Лазов победи квалификанта Лукас Консилия (Австрия) с 6:2, 4:6, 6:2 след 2:23 часа игра. Левичарят от Пазарджик взе пет поредни гейма по пътя си към успеха в първия сет, но във втората част пропиля аванс от 4:2 и допусна обрат, с което Консилия изравни резултата. В решаващия трети сет Лазов дръпна с 4:1 и впоследствие триумфира. Българинът ще срещне третия в схемата Жермен Жигунон (Белгия) за място на полуфиналите.

Квалификантът Грозданов имаше далеч по-лесна задача във втория кръг, след като поведе с 6:1, 1:0 за 30 минути и съперникът му Леандро Портман (Аржентина) се отказа поради травма. Така 29-годишният варненец ще играе срещу номер 8 Йонас Лютиен (Германия) на четвъртфиналите.

С победите си днес Лазов и Грозданов заработиха по 2 точки за световната ранглиста и по 292 долара.

Други трима българи отпаднаха във втория кръг. Националният шампион в зала и седми в схемата Васко Младенов загуби от Мартин Беран (Канада) с 2:6, 3:6, след като не успя да реализира нито един пробив в срещата.  Участващият с "уайлд кард" национал Александър Лазаров падна от французина Корентен Деной с 4:6, 1:6. 18-годишният Лазаров пропиля аванс от 4:1 в първия сет, след което Деной взе 11 от следващите 12 гейма, за да триумфира. Друг участник с "уайлд кард"- Габриел Донев, пък претърпя поражение от номер 4 Педро Мартинес Портеро (Испания) с 4:6, 1:6, след като също не успя да се възползва от преднина от 4:1 гейма в първия сет.

Междувременно, Васко Младенов се класира за финала на двойки. Младенов и Ян Сабанин (Русия) победиха Хлеб Алексеенко (Украйна) и Пирмин Хенле (Германия) с 6:4, 6:3 за 74 минути на полуфиналите. Така 26-годишният софиянец заработи 10 точки за световната ранглиста на двойки и 180 долара, а на финала утре ще се стреми към 12-а титла при дуетите в турнирите на ITF и втора за сезона.