Новите собственици на Милан не пестят усилията и парите си, за да върнат отбора на заслуженото му място на върха във футболната пирамида на Европа. Ломбардският клуб е определено най-впечатляващият в летния трансферен прозорец, довеждайки куп качествени нови попълнения срещу близо 210 млн. евро – цифра, надхвърляща харчовете на всемогъщата английска Премиър Лийг с винаги активните Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед и амбицирания Евертън.
Когато Милан доведе деветия си нов играч това лято, тропна силно по масата и стресна Ювентус, Серия А и Европа. Името на новия бе Леонардо Бонучи – един от най-добрите защитници не само в Италия, а и на Стария континент, който подписа договор с „и росонери” за пет сезона. Юве може и да получи в замяна на досегашния си стълб 40+2 млн. евро… но за сметка на огромна празнина в отбраната си.
Вече с 10 попълнения от отлична класа старши треньорът на Милан Винченцо Монтела е изправен пред дилемата как да разположи на терена своите играчи. От титулярите от миналия сезон най-вероятно ще е сигурен за мястото си само вратарят Джанлуиджи Донарума, а с шансове са също Алесио Романьоли, Сусо и Джакомо Бонавентура.
Най-логичното е Монтела да заложи на система 1-3-4-2-1 със Сусо и Бонавентура отстрани на Андре Силва, който беше най-скъпата покупка на клуба (38 млн. евро от Порто) преди тази на Бонучи. Наскоро подновилият договора си след скандал Донарума ще остане на вратата, тройка в отбрана почти сигурно ще оформят Романьоли, Матео Мусакио и очакващият капитанската лента Бонучи, в центъра ще са Франк Кесие и един измежду Лукас Билия и Хакан Чалханоолу, а до тях като бекове крила ще действат Андреа Конти и Рикардо Родригес.
Друг вариант би бил системата 1-4-3-3, на която Монтела залагаше често миналия сезон. Там четворката в защитата би била съставена от Конти, Романьоли, Бонучи и Родригес, пивот в центъра би бил Мануел Локатели, а отстрани му – Кесие и Чалханоолу. Тройката напред би останала онази от първия тактически вариант: Сусо, Бонавентура и Силва. При всяко положение 11-орката ще е почти напълно променена в сравнение с миналия сезон.
Тези варианти приканват към мечти за създаване на отбор, който да прекъсне хегемонията на спечелилия шест поредни скудета Юве. Още повече че Милан още не е казал последната си дума на пазара. Работата на Фасоне – Новия Галиани, и на новия спортен директор Мирабели още не е приключена. Те продължават да натискат за подсилването на атаката, като сред техните кандидати са Никола Калинич от Фиорентина, Пиер-Емерик Обамеянг от Борусия (Дортмунд) и, отново, Алваро Мората от Реал Мадрид.
МИЛАН ХАРЧИ КАТО ОБРАЛ БАНКА
„Отваряме нова страница в легендарната история на Милан.” Така се представи през април Ли Янхон – новият собственик на клуба, след като плати за него 740 млн. евро. Речено-сторено. Китайците се превърнаха в собствениците, които са похарчили най-много в първото си лято начело, като при това говорим за цяла Европа.
С почти 210 млн. евро „и росонери” надхвърлиха цифрата от досегашния рекорд – 167,5 млн. евро в първото лято на Роман Абрамович. Както вече писахме по-горе, тепърва предстои да се харчат още пари. Освен подсилването на атаката, се говори и за офанзива спрямо Ренату Саншес от Байерн (Мюнхен), за да завърши той облика на силната средна линия.
Произведено в Китай
Китайците от Милан не са единствените, избрали да вложат парите си в калчото. Групата „Сунин”, чийто президент е Жан Джиндон, хвърли 157,8 млн. евро за попълнения в Интер миналото лято – първо след покупката на клуба – и въпреки това отборът остана извън евротурнирите. Друг нов собственик в Серия А, който бе щедър още в зората на управленския си режим, бе Томас Ди Бенедето, санкционирал инвестиция от 91,25 млн. евро за трансфери в Рома.
Амбицията на Абрамович
Вече писахме, че първият Челси на Роман Абрамович (2003/04) държеше рекорда до идването на китайците в Милан. Руският олигарх върна титлата на Премиър Лийг на „сините” след 50-годишна „суша”. Манчестър Сити на фамилия Ал-Нахян хвърли 147,3 млн. евро в първия си сезон и именно тогава направи рекордния дотогава трансфер в историята на „гражданите” – Робиньо за 43 млн. евро от Реал Мадрид.
Френският елит
Монако на руския магнат Дмитрий Риболовлев заема 3-тото място в ранглистата. Той дойде през 2011 г., когато клубът бе в Лига 2, и в първото си лято след завръщането в елитния ешалон похарчи 160,7 млн. евро, за да постави отбора в челото. Катарецът Ал-Келаифи купи също през 2011 г. своя клуб – Пари Сен Жермен, и след като назначи за спортен директор бразилеца Леонардо, му предостави 107,1 млн. евро за нови попълнения.
Валенсия на Лим
Питър Лим – сингапурски магнат, закупи Валенсия на 15 август 2014 година и в първия си пълен летен трансферен прозорец (преди сезон 2015/16) инвестира 143,7 млн. евро за нови играчи на „Местайя”. Остава съмнението дали похарчените пари са дали добър резултат, или не. При Милан обаче изглежда, че няма да има място за подобни въпросителни.
ТРАНСФЕРИТЕ НА МИЛАН ТОВА ЛЯТО
Играч Идва от Цена (млн. €)*
Бонучи Ювентус 42
Андре Силва Порто 38
Конти Аталанта 25
Чалханоолу Байер (Леверкузен) 22
Мусакио Виляреал 18
Р. Родригес Волфсбург 18
Билия Лацио 17
Кесие Аталанта 8 (наем + 20 млн. по клауза)
А. Донарума Астерас Триполис 1,5
Борини Съндърланд 0 (наем)
*Източник: Transfermarkt.
Елиа Ди Марцио, „Марка”