България спечели Балканиадата за девойки в София (видео)

Националният волейболен отбор на България за девойки до 16 години спечели титлата от Балканиадата, която се проведе в София. На финала в столичната зала "Христо Ботев" младите волейболистки, водени от селекционера Стоян Гунчев, се наложиха над Сърбия с 3:1 (19:25, 25:16, 25:21, 25:15).

Така България загря по най-добрия начин за Европейското първенство, което ще се проведе за исторически първи път и домакин ще бъде страната ни от 21 до 30 юли. По време на Балканиадата българските момичета загубиха едва 1 гейм - в спора за титлата.

В първия гейм младите сръбски волейболистки започнаха по-добре и диктуваха темпото. Това принуди българския селекционер Стоян Гунчев да предприеме някои смени, като даде шанс на Кристина Йорданова за изява. Сърбия, обаче, не изпусна инициативата и поведе след 25:19. Загубеният първи гейм от началото на турнира накара Стоян Гунчев да предприеме още една смяна - на терена за България се появи Мила Илиева. Именно тя се превърна в страхотен жокер в много деликатен момент от мача, като нейна дълга серия от начален удар стопи пасив от 3 точки и обърна резултата до 18:13 във втората част. До края отличната в атака Александра Георгиева довърши започнатото, за да се стигне до 25:16 и 1:1.

Изравняването на геймовете върна самочувствието в българския отбор, а третата част започна вихрено с преднина от 4:0. Аванс, който българските момичета не изпуснаха, за да поведат с 2:1 след 25:21 фиксирано от Мила Илиева. Четвъртата част започна равностойно, но след това като че ли младите български "лъвици" прекършиха Сърбия и спечелиха с 25:15, а с това мача с 3:1 и титлата.

Забележителен мач за България изигра Александра Георгиева, която заби внушителните 31 точки. Мария Йорданова добави още 23 точки за победата.

Статистическите данни са благодарение на скаутмена на България Милен Кирилов.