България на полуфинал на Балканиадата за девойки (снимки)

Националният волейболен отбор на България за девойки до 16 години победи Сърбия с 3:0 (25:16, 25:19, 25:19) във втория си мач от Група А на Балканиадата, която се провежда в столичната зала "Христо Ботев".

Така след успеха над Черна гора с 3:0 гейма на старта сега младите български "лъвици" записаха втора победа в групата, като спечелиха първото място в групата и се класираха за полуфиналите на турнира Тимът на Сърбия остава на втора позиция и също продължава на полуфинали. На трето място завърши Черна гора. В другата Група Б в последния ден Румъния победи Македония с 3:0 (25:11, 25:5, 25:16), а Турция се наложи над Молдова с 3:0 (25:11, 25:8, 25:15). Победител стана отборът на Турция, второто място е за Румъния, като двата тима се класираха за полуфинали. Тимът на Македония зае трето място, а Молдова завърши на четвърта позиция.

По този начин в първия полуфинал на Балканиадата Турция ще срещне Сърбия, а във втория България ще играе с Румъния. Срещите са утре (10 юли) от 16,00 и 18,00 часа.

Първия гейм на срещата тръгна много стабилно за българките, като със силен начален удар те изненадаха съперничките си и поведоха с 11:5. Сръбкините опитаха да противодействат, но само успяха да намалят пасива си до една точка при 15:16. Последваха отново много силни минути за българските момичета и те спечелиха гейма с убедителното 25:16. Втората част започна с превес на сръбкините, които поведоха с 4:1. Последва равностойна игра, като след равенството при 11:11 сервисът на Мария Йорданова улесни българките, които направиха три поредни точки. България взе аванс, който запази до края и спечели и този гейм след 25:19, за да поведе с 2:0. В третата част България отново диктува играта, не остави шансове за обрат и спечели мача с 3:0 след 25:19.

Най-полезни за България станаха Мария Йорданова (2 блока, 4 аса, 45% ефективност в атака и 28% позитивно посрещане) и Александра Георгиева (5 аса!!!, 1 блок, 43% ефективност в атака и 60% позитивно посрещане) с 19 и 18 точки за победата. За сръбкините Йована Цветкович завърши с 11 точки.

БЪЛГАРИЯ - СЪРБИЯ 3:0 (25:16, 25:19, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Борислава Личева 3, Мерилин Николова 14, Александра Георгиева 18, Мария Йорданова 19, Йоанна Атанасова 7, Айля Сашева 5 - Галина Карабашева-либеро
Старши-треньор: Стоян Гунчев
СЪРБИЯ: Андреа Тишма, Йована Чиркович 3, Йована Цветкович 11, Теодора Исайлович 4, Ана Дробняк 3, Валерия Савичевич 3 - Теодора Мичунович-либеро (Мина Стоянович, Невена Сайич 3, Милица Медвед 1)
Старши-треньор: Желка Счепанович.

Статистика: Милен Кирилов (скаутмен на България)