Ако видите даден треньор да вкарва своя 16-годишен син в първия отбор и после сензационно да го направи капитан, бихте сметнали това за висша форма на шуробаджанащина. Когато обаче въпросният треньор се казва Георге Хаджи, когато отборът играе най-добрия футбол в лигата, а младежът (Янис Хаджи) е само един от израснала в отлична академия голяма група таланти и потенциални звезди, положението изисква различен поглед.
Може да се сметне за преувеличение, ала амбициозният проект на Хаджи във Виторул (Констанца) може би е един от най-значимите за европейския футбол в последните години.
Всичко започна през 2009 г., когато румънската футболна легенда се разочарова от работата за други хора. Той винаги е обичал да прави нещата по свой собствен начин, а това очевидно стана невъзможно по време на кариерата му по пейките. Престоите му в националния тим на Румъния, Бурсаспор и Галатасарай се оказаха крайно разочароващи, а авантюрата в Стяуа бе твърде кратка, тъй като Хаджи не прие навика на президента Джиджи Бекали да се меси във всяко треньорско решение.
И така най-големият футболист за всички времена на страната си реши да основе своя собствена академия. „Амбицията на Георге бе да покаже на други собственици на клубове правилния начин за работа във футбола – казва ни водещият румънски журналист от Sport ProTV Каталин Андрей. – Той искаше да построи академия по модела на видените от него в Реал Мадрид и Барселона, докато същевременно събираше информация от Аякс и Милан.”
Хаджи вложи от собственото си състояние, оценявано на около 10 млн. евро, за да изгради съоръженията върху едно някогашно царевично поле близо до родния си град Констанца. Междувременно създаде професионален клуб – Виторул, който започна в третата дивизия през 2009 година. Идеята бе да се повишават момчета от академията в първия тим и после да се продават в по-големи клубове, за да се изведе проектът до печалба. Успехът бе твърде забележителен – под ръководството на обещаващия млад треньор Каталин Ангел отборът моментално се изкачи във втория ешалон и достигна елитния – Лига 1, през 2012 година.
В същото време академията процъфтяваше. Името Хаджи помогна да се привлекат инвеститори, а качествената скаутска мрежа откри най-добрите таланти от цялата страна. Фантастичните тренировъчни съоръжения и спална база улесняват избора на децата, когато им предложат да дойдат във Виторул, а и развиването им е на изключително ниво. Проектът осигури играчи за националните отбори на всички юношески и младежки нива, а един от тях – защитникът Кристиан Манеа, стана най-младият дебютант за Румъния на крехката възраст от 16 години и 10 месеца.
Янис Хаджи – надарен плеймейкър с отличен дрибъл и равносилни два крака, напомнящ на баща си – винаги е бил смятан за един от най-ярките таланти в академията. Той започна да се развива дори по-бързо, когато Георге реши през октомври 2014 г., че желае да работи във Виторул всекидневно. Днес бащата е собственик и треньор едновременно. Само два месеца след решението дойде дебютът на Янис за мъжкия тим и до следващата 2015 година момчето стана все по-често използвано като смяна. През май таткото даде първи мач като титуляр на своя син в мача с Ботошани и за награда получи гол във вълнуващия спектакъл, завършил 4:4. Целият отбор изтича да поздрави дуото, след като Янис отиде да прегърне Георге след блестящото си воле.
Започнаха да летят слухове за възможен трансфер и дори някои писаха, че 16-годишното хлапе вече е подписало с Фиорентина. Информацията се оказа прибързана: то остана във Виторул и за следващия сезон, че и получи капитанската лента. „Това бе много изненадващо решение – казва Каталин Андрей. – Трябва да се каже, че Георге е най-големият критик на Янис; вечно се опитва да го постави под напрежение и да го научи да се справя с отговорностите. Това трябва да има нещо общо, а и бащата може би смята, че подобна публичност ще вдигне цената на сина му при бъдещ трансфер.”
Разбира се, тук не става въпрос само за ПР, въпреки че Янис в крайна сметка миналото лято замина към Флоренция. Бившият национален селекционер Виктор Пицурка твърди за него: „От техническа гледна точка той е два пъти по-добър от баща си на същата възраст.” Подобни хвалби от високопоставени източници биха могли да навредят на напредъка на момчето и Георге се опитва максимално да го задържи здраво стъпило на земята и в същото време да му осигури закрила.
Закрила като например тази при избухналия скандал, когато Янис обвини чиновника от федерацията Золтан Ковач в нанесена обида спрямо него и други юноши на Виторул (заставил ги насила да носят чантите му по време на пътуването на младежкия национален отбор до Нидерландия). Георге тогава каза, че подобно държание не бива да бъде толерирано, а Янис заплаши да спре да играе за родината си и Ковач набързо бе уволнен. Инцидентът затвърди огромното влияние на академията на Виторул върху румънския футбол. Федерацията напълно съзнава значението на проекта на Хаджи.
Академията цъфти, но и мъжкият тим крачи напред с огромни крачки. В първите си три сезона в елита Виторул завърши в долната половина на таблицата, но после съставът бе подсилен с играчи, желаещи да се възползват от финансовата стабилност на клуба, която е оазис в сравнение с положението при повечето в страната. Ветерани като 35-годишния Флориан Чернат и бившето крило на Сент Етиен Банел Николица дойдоха с цел да смесят своя опит с жаждата на изгряващите звезди като Драгош Неделчу, Роберт Ходорогеа и Флоринел Коман.
Примесът се оказа тотален успех, макар ветераните и Янис Хаджи сега да ги няма. Виторул, играещ на новия-новеничък стадион „Орашенеш” в покрайнините на Констанца, първо проби в челната група в класирането през миналия сезон, а през този надскочи всички и успя да постигне наглед немислимото предвид произхода си, но и напълно логичното с оглед на начина си на работа – да триумфира с шампионската титла.
И по-важното: академията изглежда като сигурен залог за осигуряването на гръбнака на румънския национален отбор за години напред. Георге Хаджи показа на всички как трябва да се гради един дългосрочен проект и, досущ като във великите си дни като играч, отново стана най-влиятелната фигура в румънския футбол.
„Виторул” значи „бъдеще” на румънски език, а младите лъвове на клуба направиха така, че бъдещето да е вече тук.
Майкъл Йокин, ESPN
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.