Много е вероятно, ако ударът на Меси след точно 91:47 минути на Класиката в неделя се бе отбил о гредата на вратата на Кейлор Навас, сезонът за лов на вещици с прицел към Зинедин Зидан да не се бе отворил така гръмко. Развръзката на Реал Мадрид – Барселона обаче бе прекалено болезнена за мадридистите и трябваше да се намери на мига виновник, върху когото да се излее целия този гняв.
Така стоят нещата в тази наша благословена страна. Още повече пък във футбола. Анализи (за предпочитане, когато раната е още съвсем прясна) само а постериори и зависими изцяло от последния резултат, без реална перспектива. При 2:2 Зидан бе гений заради несравнимата борбеност на своя отбор, бе колекционер на трофеи; при 2:3 заради гол в последната секунда след гениална проява на най-добрия футболист в света стана прост редяч на състава по поръчка по директната линия от президента. Добре дошъл в Испания, Зизу!
Сред множеството хвърлени обвинения към него от неделя насам изпъква това, че е пуснал титуляр Гарет Бейл. Обвиниха го в непредпазливост, задето е форсирал своя уелски нападател. Няма значение, че получилата се контузия бе различна и бе на другия крак, а не на този, който предизвика спирането му от игра за седмица поради болки. След като направи две тренировки на пълни обороти без реакции в десния си глезен, който бе опериран в края на ноември миналата година, Бейл каза на своя треньор, че се чувства готов на 100% за Ел Класико. И, разбира се, следователно игра. В 35-ата минута дойде травмата в другия крак – левия, и в друг мускул – прасеца. Но хей, виновен е Зидан.
КРЕХКА ФИЗИКА
Гарет Бейл също като треньора си го отнесе заради Меси. Неговата нова контузия в прасеца – шеста в тази зона, е поредното доказателство за кръговрата, в който живее един изключителен футболист, чиято кариера е увредена от крехката му физика. Когато дойде на „Сантиаго Бернабеу” през лятото на 2013 година, британецът се превърна в първия или втория най-скъп футболист в клубната история (Реал Мадрид плати на Тотнъм 91 589 842€ накуп или 100 759 417€ на вноски и се споразумяха по договор да обявят трансферната сума само накуп, макар че после двете страни неофициално излязоха с различни версии по въпроса с цената) и съответно в трансфер от особено значение.
Неговият огромен футболен потенциал е също толкова очевиден, колкото и липсата му на постоянство заради получаваните чести контузии. За четири сезона е изиграл 149 мача, в които има 67 гола и 43 асистенции. Спечели по два пъти Шампионската лига, Световната клубна купа, две Суперкупи и веднъж Купата на краля, когато блесна със супергол за историята след умопомрачителен галоп срещу Барселона. Няма съмнение: когато взривната му физика не го бламира, Бейл е същинска ракета. Може и да е прекалено да се смята за наследник на Лионел Меси или Кристиано Роналдо (вакантна позиция, на която най-вероятно ще се настани Неймар, въпреки характера си), но несъмнено е суперфутболист и част от световния елит.
Проблемът на уелсеца са вече 17-те му контузии, откакто облече белия екип, които го извадиха от цели 57 мача. От тях 16 са мускулни – най-честите във футбола, за които има вероятност 35% да се подновят. Зоната на прасеца, която особено тормози Бейл, е една от най-страховитите за лекарите заради трудността да се прави точна диагностика. А след като „Марка” разкри проблемите на британеца с гърба, наложеното от клуба затъмнение около физическото му състояние достигна неподозирани мащаби.
ГАРЕТ НЕ СЕ ПРЕДАВА
Както става в такива случаи, в крайна сметка времето ще оправдае или осъди Бейл. Може да се обобщи, че той е изумителен футболист, чиято физика не му позволява да дава най-доброто от своите огромни възможности. Рекордната му трансферна сума го натовари с етикета на марков играч за най-успешния клуб в света и той се опитва да понася тази отговорност, при все че травмите му пречат.
Карлос Карпио, „Марка”