Неочакван герой засенчи Кристианo, a Реал си върна върха (видео и галерия)

Отборът на Реал Мадрид записа втората си победа за седмицата и след като триумфира като гост на Депортиво Ла Коруня, сега подчини и Валенсия след 2:1 на “Сантиаго Бернабеу”. Серхио Рамос, Кристиано Роналдо и голяма част от основните фигури в състава на Зинедин Зидан се завърнаха в титулярните единадесет на “кралския клуб” след експерименталната формация в Галисия, а португалецът бе засенчен от неочакван герой, макар да бе в светлината на прожекторите след като вкара гол и пропусна дузпа. Абсолютен шедьовър на Даниел Парехо накара гостите да мечтаят, но за съвсем кратко, защото във финалните минути Марсело донесе трите точки на своя тим с победeн гол, който върна столичани на върха в Ла Лига, защото Барселона (78 точки) играе по-късно днес с градския съперник Еспаньол. Освен това Реал има и отложен мач със Селта Виго.

Санти Мина пропусна да открие още във втората минута, когато се откъсна зад домакинската защита и стреля, но Навас спаси, а повторният изстрел на Мина се отби в лявата греда. Играчите на Реал бързо превъзмогнаха по-активното начало от страна на валенсианци и се настаниха за по-дълго в противниковата половина, а по-интересното бе, че гостите, които днес са с черни фланелки, не се затвориха в глуха защита и използваха всеки шанс да се хвърлят в скоростни атаки напред. Първата по-добра възможност за “белите” дойде в десетата минута, когато след поредица от центрирания Бензема стреля с глава, но не застраши сериозно Алвеш. Дебютният удар в очертанията на гредите бе две минути след това и отново бе дело на Бензема с глава. Футболистите на Зидан залагаха на постепнно изграждане на действията си напред и търпеливо работеха за създаването на истински голов шанс.

Фабиан Ореяна се пласира перфектно между централните защитници на Мадрид в 17-ата минута, но очи в очи с Кейлор Навас стреля слабо и неточно с левия крак, опропастявайки и това положение. Светкавичната реакция на Реал се състоеше от удар по земя на Бензема от границата на наказателното поле, който не затрудни много Диего Алвеш. Даниел Парехо получи първият жълт картон в 20-ата минута след неразумно влизане в краката на Хамес на позиция, удобна за Кристиано Роналдо. Португалецът обаче стреля силно над вратата от последвалия пряк свободен удар на 28 метра от вратата.
Реал Мадрид - Валенсия
Лато бе наказан с жълт картон за първото си нарушение, след като спря с фаул нахлуващия на скорост Карвахал малко встрани от наказателното поле в 25-ата минута. Хамес Родригес не се поколеба да стреля директно, но завъртя топката прекалено много и я прати малко над дясната сглобка на вратата. Натискът на Реал се усили и даде резултат - Кристиано разпечата мрежата на гостите след удар с глава от непосредствена близост за 1:0 в 27-ата минута, превръщайки в асистенция центрирането на Карвахал.
Почти веднага след това Парехо стреля от фаул пред наказателното на Реал, но не създаде големи трудности за вратаря в 30-ата минута. Играчите на Воро не успяваха да намерят отговор на пресата на Мадрид и трудно изнасяха топката, залагайки на редки контраатаки в оставащия четвърт час до почивката. Юношата на Барселона Мунир пропусна една от редките възможности за валенсианци, стреляйки далеч встрани от вратата в 44-ата минута, след като преди това умело се измъкна от опеката на двама защитници в бяло.

В началните минути на второто полувреме Валенсия се задържа в половината на Реал, без обаче да създаде нещо по-опасно, а почти моментално столичани пак наложиха своята воля и успокоиха нещата. В 52-ата минута Каземиро получи поредния си жълт картон за сезона, но от последвалия свободен удар не се стигна до нищо съществено. Шансът пак не бе на страната на Бензема в 55-ата минута, когато №9 прати бомбен шут в страничния стълб на вратата. Коженото кълбо остана в игра, във владение на Лука Модрич, който секунди след този пропуск бе повален близо до рамката и съдията непоколебимо отсъди дузпа за нарушението.
Роналдо се нагърби с отговорността да стреля от бялата точка, но продължи традицията да няма особен успех срещу Диего Алвеш от 11 метра. Този път португалският голаджия стреля по земя в долния ляв ъгъл, а Алвеш спаси и така е със 75% успеваемост срещу Кристиано - три спасени от общо четири дузпи. В 63-ата минута и Валенсия имаше претенции, защото Мунир падна в противниковото наказателно поле, но исканията на гостите не бяха уважени.

Поредният добър шанс за “лос меренгес” дойде точно 10 минути след пропуска на Кристиано - в 65-ата минута Хамес Родригес стреля с левия крак от пряк свободен удар на 18 метра и почти фронтално срещу вратата, но топката се отби в стената от защитници с черни екипи и оранжеви шорти. 60 секунди след това колумбиецът напусна терена, а на негово място в игра влезе Марко Асенсио.

В 70-ата минута влезлият като резервана мястото на Нани Родриго Морено получи почти перфектен прехърлящ пас и надбяга отбраната на Реал, но не насочи добре топката с глава и тя излезе в аут.

Домакините леко се отдръпнаха назад, позволявайки на Валенсия да вдигне глава и да погледне повече към пазената от Навас врата, но чисти голови положения липсваха. Четвърт час преди края отлично развила се контра на Реал бе спряна от защитата на гостуващия тим точно преди появилият се три минути по-рано в игра Алваро Мората да шутира от 10-12 метра дистанция. В 80-ата минута Кристиано Роналдо изправи косите на треньорския щаб и феновете, след като се хвана за задната част на крака, но бързо се вдигна на крака след контакт с противник.
Дани Парехо възстанови равенството, отбелязвайки за 1:1 в 82-ата минута. Капитанът на гостите изпрати неспасяемо изстрел от пряк свободен удар в близкия ъгъл на Кейлор Навас, който закачи топката, но не успя да предотврати изравнителното попадение на валенсианци. №10 на отбора от “Местайя” обаче вдигна извинително ръце след гола, защото е юноша точно на Реал.

Четири минути преди изтичането на редовното време рейд на Марсело в стил “Ариен Робен” донесе победата на неговия тим. Бразилският краен защитник проби навътре от левия фланг и с по-слабия си десен крак отбеляза за 2:1.