Меси вдъхнови Барса за труден успех, който остави каталунците в играта (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона ще продължи борбата за титлата, след като пребори с 3:2 гостуващия Реал Сосиедад в двубой от 32-ия кръг на Примера, игран пред 81 704 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси отново беше основният вдъхновител на каталунците и се отчете с два гола (17 и 37) и асистенция към Пако Алкасер (44). Баските оказаха много сериозна съпротива, вкараха два гола чрез Самюел Юмтити (42 - автогол) и Чаби Прието (45) и до края държаха на нокти публиката на "Камп Ноу".

Луис Енрике се завърна към традиционната схема 4-3-3. Пако Алкасер замени наказания Неймар до Меси и Луис Суарес. Андре Гомеш влезе на мястото на капитана Андрес Иниеста. Еусебио подреди 4-3-3 с Вилиан Жозе, Карлос Вела и Микел Оярсабал в предни позиции.

Барселона - Реал Сосиедад Гостите от "Аноета" започнаха много смело и отправиха редица удари в първия четвърт час. Още в третата минута Вилиан Жозе се пребори на точката на дузпата, продължи към Оярсабал, който стреля от 13 метра, но Жерард Пике изскочи пред голлинията и спря топката. В петата Меси измисли страхотно извеждащо подаване за бързака Жорди Алба, който потърси успореден на голлинията пас към Луис Суарес, но уругваецът избърза и не получи топката.

В 11-ата Лео изведе Алкасер в наказателното поле, но Херонимо Руи беше по-бърз, а секунди по-късно стражът се справи и с набега на Сержи Роберто. В 12-ата "чури урдин" изградиха прекрасно нападение отляво, Давид Сурутуса подаде вляво към Вела, който центрира остро, а Оярсабал отблизо насочи в ръцете на Марк-Андре тер Стеген. Това беше чисто положение от седем метра.

Барселона - Реал Сосиедад - 3:2 Сансебастианци платиха за пропуските си в 17-ата минута. Меси получи пространство пред наказателното поле и отправи истинска бомба от 23 метра съвършено точно в левия долен ъгъл - 1:0. В 20-ата Луис Суарес се измъкна от засадата, изчака включването на Меси и подаде ниско към първата греда, където аржентинецът не успя да смени добре посоката на кълбото. Нападението завърши с шут от въздуха на уругваеца - блокиран от защитник.

В 27-ата Сержи Роберто се включи отдясно, овладя на гърди и прекрасно асистира на Пако Алкасер, но той се провали в опита си за удар от дузпата. В 32-ата Вилиан Жозе избра да шутира от 22 метра и отправи лесна топка за Тер Стеген. В 37-ата каталунският тим удвои преднината си не и без помощта на късмета. Алкасер хитро пропусна за Суарес, който избра силата на удара, топката се отби от крака на Руи, а топката отиде към дебнещия Меси, който насочи в опразнената врата, макар че имаше много малко време за реакция, а и на лице беше спортно щастие, след като "десетката" не намери добре топката - 2:0.

Барселона - Реал Сосиедад - 3:2 В 42-ата домакините дълго време не успяха да изчистят топката от наказателното си поле. Централният бранител Иниго Мартинес се завъртя между Андре Гомеш и Сержи Роберто и от малък ъгъл правилно заложи на силата, Тер Стеген беше преодолян, а топката нацели тялото на Юмтити и влезе в мрежата като автогол - 2:1. Две минути по-късно Лео изпъкна с резонната си асистенция: остави Пако Алкасер на стрелкова позиция и номер 17 не се поколеба, стреляйки ниско по диагонала - 3:1.

Вместо "лос кулес" да се оттеглят на почивка с два гола преднина те допуснаха нов гол секунда преди края на полувремето. Вилиан Жозе центрира отляво зад гърба на защитата и Чаби Прието с филигранно насочване от въздуха опъна мрежата на Тер Стеген за 3:2. През това първо полувреме се видяха ясно слабостите на домакините в халфовата линия и защитата, като гостите от "Аноета" можеха да вкарат и още попадения.

Барселона - Реал Сосиедад - 3:2 И през втората част баските пресираха много високо и сериозно затрудняваха своя съперник в изнасянето на топката. В 51-ата Сержи Роберто се вклини отдясно и центрира точно към Меси, но Ла Пулга не успя да завърти топката. "Синьо-червените" често увисваха в задни позиции и рядко атакуваха. В 60-ата момчетата на Еусебио направиха хубава контра, възползвайки се от неправилната постройката на своя опонент. Вилиан Жозе получи сам, но впоследствие беше блокиран от Серхио Бускетс.

В 65-ата Пике се унесе и лековато позволи на Серхио Каналес да застигне топката в наказателното поле. Пасът на бившия мадридист не се получи. В тези минути каталунците определено отстъпваха на амбицираните гости. Статистиката учудващо показа повече владение в графата на Реал Сосиедад. В 72-ата Иниго Мартинес реши да изпробва бдителността на Тер Стеген и отправи прехвърлящ удар от 35 метра. Германският страж направи две крачки назад и изби над гредата.

Барселона - Реал Сосиедад - 3:2 В 80-ата Иван Ракитич беше оставен да навлезе дълбоко към наказателното поле и предпочете удар, който лесно беше спасен от Руи. В 91-ата рикошет помогна на топката да стигне до Юри Берчиче, който получи шанс за удар, но не уцели добре кълбото и го прати встрани. Секунди по-късно Луис Суарес излезе сам срещу вратаря, но стреля в статичния му ляв крак и пропусна. В крайна сметка "лос блаугранас" задържаха трите точки, като голяма заслуга за това имаше опитът на Иниеста в последната четвъртина на двубоя.

Барса остава на три точки зад лидера Реал Мадрид, който има и мач по-малко. Предстои много интересна седмица за "лос кулес". В сряда вечер "Камп Ноу" ще чака ново чудо в Шампионската лига. На 23 април пък барселонци ще направят опит да върнат интригата в първенството при гостуването си на "Сантиаго Бернабеу".