Берое разби КК Куманово 2009 и докосна титлата в Балканската лига

Отборът на Берое (Стара Загора) направи сериозна крачка към спечелването на титлата в Балканската лига през сезон 2016/17, след като тази вечер момчетата на Любомир Минчев се наложиха над КК Куманово 2009 с категоричното 84:55 (20:12; 26:13; 16:15; 22:15) в първия двубой от финалния сблъсък между двата тима.

Шейн Гибсън вкара 25 точки за победителите, Омари Гудул отбеляза 16 точки, Ааърн Джоунс записа „дабъл-дабъл“ – 12 точки и 12 борби, а Тихомир Желев и Брандис Рос завършиха с по 11 точки.

Димитър Караджовски беше най-резултатен за македонците – 14 точки, а Стефан Живанович приключи с 13 точки.

Срещата започна равностойно и играта вървеше кош за кош, като това се дължиже най-вече на напрежението, което бе сковало баскетболистите на Берое. Ситуацията се промени малко след средата на първата четвърт, когато домакините се съвзеха, поеха контрол върху събитията на терена, а Гибсън и Желев бяха с основна заслуга за натрупването на осем точки преднина в полза на „зелените“ – 20:12.

Вторият период се разви значително по-добре за възпитаниците на Любомир Минчев, които не изпуснаха инициативата нито за миг, а Тешич, Желев и Рос бяха безпощадни в нападение и разликата в полза на старозагорци скочи до 21 точки на почивката – 46:25.

В началото на второто полувреме баскетболистите на Берое пропиляха две нападения, но веднаха след това Шейн Гибсън се прояви първо в защита, когато открадна топката, а след това наниза тройка за 49:27. В тези минути домакините заложиха основно на стрелбата от далечно разстояние, като този път мерникът им изневери сериозно, но въпреки това, разликата в полза на Берое се запази, след като и гостите от Македония не демонстрираха особено висока концентрация в нападение и след 30 минути игра Берое водеше с 22 точки – 62:40.

Македонците започнаха силно заключителната четвърт и свалиха изоставането си до 17 точки – 47:66, но устремът им бе спрян почти веднага след отлична комбинация между Алексиев и Джоунс, която бе завършена от последния със забивка. В този момент играчите на КК Куманово 2009 се предадоха, като до края Берое контролираше напълно играта и последния съдийски сигнал прозвуча при 84:55 в полза на българите.

Берое – КК Куманово 2009  84:55 (20:12; 26:13; 16:15; 22:15)

Берое: Рос 11, Гудул 16, Желев 11, Гибсън 25, Джоунс 12 (Алексиев 2, Николов, Тешия 7)

КК Куманово 2009: Караджовски 14, Пекович 4, Живанович 13, Браун 11, Янески 7 (Караколев 4, Пекович 2)