Катастрофа на Маркес изчисти пътя на Винялес към серията от последователни победи в MotoGP

Новият пилот на Yamaha Маверик Винялес спечели състезанието за Гран При на Аржентина и изравни постижение на легендарния пилот в кралския клас Уейн Рейни. До успеха си испанецът стигна след катастрофа на световния шампион Марк Маркес, която изчисти пътя му. Валентино Роси, който този уикенд честваше своя 350-и старт в MotoGP, отново се пребори за подиум след здрава битка със сателитния пилот на Honda Кал Кръчлоу, който финишира трети.

Световният шампион Марк Маркес стартира от четвъртия си полпозишън в Аржентина, но нито опитът на пистата, нито първата стартова позиция му бяха достатъчни, за да вземе първата си победа за сезона. Той подходи отлично на старта и не позволи някой да го изпревари и само за една обиколка създаде преднина от секунда и половина спрямо втория Кал Кръчлоу.

Новият пилот на Ducati Хорхе Лоренсо приключи участието си в Аржентина най-безславно, след като създаде контакт с мотоциклета на Андреа Яноне още в първите метри и след удара излезе извън очертанията на пистата. Състезанието за него трая едва няколко секунди, след което испанецът се прибра бесен в своя гараж.

Маверик Винялес и Валентино Роси заеха третата и четвъртата позиция преди края на първата от 25-те обиколки, докато стартиралият втори Карел Ейбрахам бе оставен на петото място.

След само една обиколка Андреа Довициозо с единствения останал заводски мотор на Ducati успя да напредне с пет позиции и влезе в топ 10. Скоро Винялес успя да изпревари Кръчлоу и пред него остана единствено Маркес - за кратко. Световният шампион изгуби от контрол машината си на втория завой и катастрофира нелеко, поверявайки лидерството на Винялес.

Контузеният пилот на Suzuki Алекс Ринс също падна от мотора си, а уикендът за конструктора му се влоши още повече, когато стана ясно, че Андреа Яноне трябва да изтърпи наказание заради вдигната предна гума на старта, което го лиши от точки в Аржентина.

След катастрофата на Маркес Винялес записа и най-бързите обиколки в състезанието. Десет обиколки след старта Доктора започна да притеснява Кръчлоу, който се защитаваше отлично, но след редица опити Роси излезе зад съотборника си.

Изненадата от Катар Йоан Зарко стартира 14-и, но до средата на състезанието успя да изпревари Дани Педроса и финишира пети. Състезанието бе изключително успешно и за сателитните пилоти на Ducati - за първи път цели четирима от тях намериха място в топ 10.

Опитният съотборник на Маркес Дани Педроса катастрофира секунди след като бе изпреварен на същия завой като шампиона. Инцидентът им бе последван от сблъсъка между Алейш Еспергаро и Довициозо, за който бе виновен пилотът на Aprilia.

С победата си Винялес стана първият пилот след Уейн Рейни от 1990 година, който успява да спечели първите два кръга от сезона. С неуспеха си пък Маркес отбелязва първия от петте си сезона в кралския клас, в който не спечели нито едно от първите две състезания.

След два преминати кръга в MotoGP Винялес е лидер в генералното класиране с 50 точки, следван от Валентино Роси с 36 и Андреа Довициозо с 20. Хаотичният кръг пък донесе първите точки за пилотите на новия конструктор в MotoGP KTM.

Състезанията от MotoGP може да следите пряко в ефира на Mtel Sport.