Академик Бултекс 99 с драматична победа срещу Спартак

Отборът на Академик Бултекс 99 (Пловдив) постигна изключително трудна победа в двубоя си от програмата на XXV кръг в Националната Баскетболна Лига, след като се наложи при домакинството си на Спартак (Плевен) с 97:96 (43:20; 15:31; 24:19; 20:21).

Шакир Смит вкара 30 точки за победителите, Джордан Семпъл и Васил Бачев добавиха съответно по 20 и 15 точки, а Оскар Белфийлд завърши с „дабъл-дабъл“ – 17 точки и 12 асистенции.

Димитър Маринчешки отново бе над всички в селекцията на плевенчани – 24 точки и 14 борби, Милован Савич също приключи с двойни показатели – 18 точки и 14 борби, а Велислав Гълъбов вкара 18 точки.

Двубоят започна отлично за домакините от Пловдив, които контролираха напълно играта през първата четвърт и напълно заслужено успяха да се откъснат напред с комфортна преднина от 23 точки – 40:23.

През вторите десет минути двата отбора си размениха ролите, като баскетболистите на Спартак използваха по най-добрия възможен начин отпускането в редиците на съперника и успяха да стопят изоставането си до само седем точки – 51:58, с което съживиха и надеждите си за успех.

Пет минути след началото на третата част плевенчани вече бяха само на точка зад Академик – 63:64, а на старта на заключителния период резултатът вече бе равен – 77:77 след две точки на Гълъбов.

Оттук до последния съдийски сигнал се разрази истинска битка за всеки сантиметър от терена, като двата отбора многократно си размениха лидерската позиция и интригата се запази буквално до последния съдийски сигнал.

20 секунди преди последния съдийски сигнал резултатът за пореден път бе изравнен – 94:94, след което Дудев вкара два наказателни за Спартак, но в оставащите секунди домакините от Пловдив имаха късмет и с кош в последната секунда на Семпъл, Академик Бултекс 99 се поздрави с победата – 97:96.

Академик Бултекс 99 – Спартак 97:96 (43:20; 15:31; 24:19; 20:21)

Академик Бултекс 99: Белфийлд 17, Смит 30, Семпъл 20, Бачев 15, Ваклинов 2 (Сутулович, Александров 2, Дейвис 9, Михайлов 2, Нанев)

Спартак: Николов 9, Коев 13, Дудев 14, Савич 18, Маринчешки 24 (Гълъбов 18)

СТАТИСТИКА ОТ АКАДЕМИК БУЛТЕКС 99 – СПАРТАК (ПЛЕВЕН)