"Дрийм тиймът" на Нефтохимик изхвърли ЦСКА от битката за титлата (видео)

Звездният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) изхвърли от битката за титлата победителя в редовния сезон ЦСКА и се класира за финала в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Петър Дочев надиграха "червените у дома с 3:1 (25:23, 25:23, 21:25, 25:23) в мач №3 от полуфиналните плейофи, игран тази вечер в почти пълната зала "Младост".

По този начин бургазлии спечелиха категорично плейофната серия с 3-0 победи и се класираха за големия финал в първенството. Нефтохимик се класира за финал в шампионата за първи път от 2008 година насам, когато губи именно от ЦСКА и остава с бронза по регламент. На финала Нефтохимик ще играе с победителя от другия полуфинален плейоф между настоящия шампион Добруджа 07 (Добрич) и Монтана. Въпреки, че няма да играят за титлата на България, "червените" пък спечелят сребърните медали заради първото си място в редовния сезон.

Първия гейм на срещата започна по-добре за домакините, които поведоха с 8:4 след няколко грешки на "червените". Постепенно армейците успяха да изравнят при 14:14 след атака на Смилен Мляков и аут на Мартин Пенев. ЦСКА дори се оттегли на втората техническа пауза с точка преднина - 16:15 след успешна атака на Пламен Шекерджиев. Играта продължи точка за точка до 17:17, след което Нефтохимик отново дръпна с 19:17 след две отлични блокади на Николай Николов. "Червените" успяха да изравнят при 22:22 след грешка от сервис на Ники Николов и блок-аут на Шекерджиев. В крайна сметка домакините измъкнаха гейма с минималното 25:23 след контраатака-пайп на Валентин Братоев.

Втората част тръгна равностойно, но първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за волейболистите на Нефтохимик - 8:7 след блок-аут на Мартин Пенев. За пореден път играта продължи точка за точка до 12:11, след което последваха атака в аут на Пламен Шекерджиев и успешен блок на Красимир Гайдарски за 14:11. Прекъсването, което поиска Сашо Попов, даде ефект и ЦСКА изравни веднага при 14:14. Втората техническа пауза пък дойде при 16:15 за "червените" след блокада на Красимир Георгиев. Двата тима продължиха равностойно до 19:19, след което бургазлии излязоха напред в резултата - 20:19 след отлична изява при мрежата на Георги Братоев. Последваха няколко мини обрата и изравняване на резултата, за да се стигне до 24:23 за домакините след атака на Петър Христов. Нефтохимик успя да затвори гейма в своя полза при 25:23 след аут на Яни Георгиев от гостите.

Третия гейм също стартира равностойно до 4:4, след което ЦСКА дръпна с 6:4 и 8:6 след грешки на домакините. Последвага две страхотни блокади на Яни Георгиев и Смилен Мляков за 10:6. Въпреки усилията на Нефтохимик и влизането в игра на Жани Желязков, армейците продължиха да водят до 16:14 след сервис в аут на Вальо Братоев. Разликата леко нарасна до 20:17 след отличен блок на Яни Георгиев. ЦСКА спокойно спечели гейма с 25:21 след страхотна единична блокада на Краси Георгиев и намали изоставането си на 1:2.

В началото на четвъртата част Нефтохимик бързо поведе с 3:0 след атака на останалия в игра Жани Желязков и отлична блокада на Ники Николов, а след това с 5:1 след страхотен блок на Георги Братоев. Независимо от тайм-аута за Сашо Попов, разликата се запази до 8:4 след блок-аут на Желязков. Постепенно ЦСКА намали изоставането си до 9:8 след грешка на Желязков и много умно отиграване на разпределителя Владимир Станков. Прекъсването, което поиска Петър Дочев, даде ефект и бургазлии веднага си върнаха аванса - 12:8 след грешка от сервис на Смилян Мляков, блокада с една ръка на Ники Николов и ас на Желязков. След тайм-аута за Сашо Попов последваха атака в аут на Яни Георгиев и поредна блокада на Ники Николов за 14:8. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:11 за домакините. Разликата се запази до 20:15, след което "червените" стопиха пасива си до 20:19 след силни изяви на Мляков и Яни Георгиев. Играта продължи точка за точка до крайното 25:23 за Нефтохимик след атака през центъра на Краси Гайдарски, с което спечели мача с 3:1, а с това и полуфиналната серия с 3-0 победи.

Най-полезен за Нефтохимик бе Валентин Братоев с 19 точки (2 блока, 57% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) за победата. Николай Николов добави още 13 точки (5 блока!!! и 53% ефективност в атака) за успеха. Силно включване направи и Жани Желязков, който завърши с 8 точки (1 ас и 54% ефективност в атака). За "червените" над всички бе опитният Смилен Мляков с 21 точки (2 блока и 48% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за победа.

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) - ЦСКА 3:1 (25:23, 25:23, 21:25, 25:23)

НЕФТОХИМИК: Георги Братоев 9, Петър Христов 5, Валентин Братоев 19, Мартин Пенев 4, Николай Николов 13, Красимир Гайдарски 5 - Андрей Николов-либеро (Георги Петров, Жани Желязков 8)