Очаквайте в 15:00 Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Най-големите изненади в историята на Australian Open

Вчера Денис Истомин постигна една от най-големите изненади в историята на Откритото първенство на Австралия, след като отстрани шесткратния шампион Новак Джокович във втория кръг.

До този момент узбекистанецът беше с една победа от 33 мача срещу тенисисти от топ 10, докато най-ранното отпадане на Джокович на турнир от Големия шлем бе на същия етап през 2008 г. на "Уимбълдън". Победата на Истомин, който е 117-и в световната ранглиста, е още по-впечатляваща предвид факта, че той си осигури участие в Мелбърн, след като спечели предварителен турнир, даващ на победителя в зона Азия и Тихия океан "уайлд кард" за турнира.

Ето най-големите изненади на Australian Open през годините:

Дженифър Каприати, 2003 г.

Победителката от предишните две издания на турнира напусна корта със сълзи на очи след първия кръг. Марлене Вайнгартнер, която бе 90-а в света, изненада американката на "Род Лейвър Арина", побеждавайки я с 2:6, 7:6, 6:4.

Лейтън Хюит, 2003 г.
Шампион от "Уимбълдън", номер 1 в света и поставен под номер 1 Хюит бе фаворит номер 1 за титлата, особено след блестящата му игра в първите три мача. Любимецът на домакините обаче бе спрян от Юнес ел Айнауи на осминафиналите. 31-годишният мароканец спечели с 6:7, 7:6, 7:6, 6:4 и след това участва в класика срещу Анди Родик, завършила с 21:19 в петия сет за американеца.

Мартина Навратилова, 1984 г.
Навратилова бе в серия от 74 поредни победи и в търсене на седма поредна титла от Големия шлем. Невероятната поредица бе прекъсната от Хелена Сукова от Чехословакия. Бившата й сънародничка Навратилова, която вече играеше за САЩ, стигна до успех с 1:6, 6:3, 7:5. Тогава турнирът се провеждаше на трева и в края на годината. Това бе единствената загуба на Мартина от януари същата година и сложи край на надеждите й за Голям шлем в една календарна година.

Роджър Федерер, 2005 г.
Шампионът от предишната година Федерер бе устремен към нова титла. Той нямаше загуба в последните 26 мача и не бе губил сет в Мелбърн преди полуфинала с Марат Сафин. Руснакът, който бе поставен под номер 4, спаси мачбол преди да стигне до драматичната победа с 5:7, 6:4, 5:7, 7:6, 9:7.

Щефи Граф, 1997 г.
Аманда Кьотцер се оказа трън в кариерата на Граф през 1997 г. Тя й нанесе три болезнени загуби - в Берлин и на "Ролан Гарос", но първата дойде в Австралия. Срещу поставената под номер 1 южноафриканката обърна втория сет от 3:5, за да стигне до 6:2, 7:5 и да се класира на четвъртфиналите.

Джон Нюкъмб и Кен Розуол, 1976 г.
Двамата австралийци Нюкъмб и Розуол са в елита на тениса и поставени под номер 1 и 2 на Australian Open, на който участват много малко чужденци. Те обаче са изненадани от техния сънародник - 212-ия в света Марк Едмондсон. Той отстрани Розуол след четири сета на полуфиналите, а след това стигна до трофея след успех над Нюкъмб.

Рафаел Надал, 2016 г.
Седем години по-рано Надал надделя над сънародника си Фернандо Вердаско в петсетов трилър на полуфиналите по пътя към титлата. Отново на "Род Лейвър Арина" този път Вердаско си отмъсти по впечатляващ начин. Той отстрани Надал, поставен под номер 5, в първия кръг след 7:6, 4:6, 6:3, 7:6, 6:2.

Борис Бекер, 1997 г.
Бекер пристигна в Мелбърн, за да защитава титлата си, но бе спрян от Карлос Моя. Испанецът стигна до финала и след това до първото място в световната ранглиста, но в този момент резултътът бе повече от изненадващ. Моя изхвърли германеца от турнира в първия кръг след 5:7, 7:6, 2:6, 6:1, 6:4.

Винъс Уилямс, 2004 г.
Лиса Реймънд се бе изправяла срещу Винъс три пъти до този момент и бе спечелила 13 гейма. В този двубой от третия кръг обаче тя обърна нещата и спечели с 6:4, 7:6.

Пийт Сампрас, 1996 г.
В началото на 1996 г. Сампрас бе на върха. Световният номер 1 бе спечелил последните два турнира от Големия шлем, но в третия кръг в Австралия се изправи срещу 19-годишния Марк Филипусис. Неизвестният до тогава австралийски тийнейджър вкара 30 аса за победа в три сета в битка между двама от тенисистите с най-добър сервис на този период.

Роджър Федерер, 2015 г.
До този сезон Федерер не бе отпадал по рано от третия кръг в Мелбърн от 2001 г. Италианецът Андреас Сепи, тогава 46-и в света, шокира света на тениса с първата си победа над швейцареца след 10 поредни загуби.

Симона Халеп, 2016 г.
Китайската квалификантка Шуай Жен трябваше да се справя с емоциите в интервюто след мача. Защо? Тя бе отстранила в първия кръг поставената под номер 2 Халеп и бе сложила край на серията си от 14 участия на турнир от Големия шлем без победа.