Барса започна годината със загуба (видео)

Барселона започна новата 2017 година с поражение. Каталунците загубиха с 1:2 гостуването си на Атлетик Билбао от 1/8-финала за Купата на Испания на “Сан Мамес”. Това бе първият двубой между двата тима, като след седмица предстои реванш на “Кам Ноу”. Именно поради тази причина голът на чужд терен може донякъде да успокои играчите на Барса. Атлетик поведе с две бързи попадения на Ариц Адурис в 26-ата и Иняки Уилямс в 28-ата минута, а Лионел Меси намали в 52-ата минута. Домакините завършиха мача с 9 души на терена след 2 червени картона за Раул Гарсия и Андер Итураспе, но и това не помогна на гостите да се спасят от загубата.

Домакините започнаха мача по-силно и още във 2-ата минута Микел Сан Хосе стреля опасно с глава след центриране от корнер. Барса обаче бързо взе нещата в свои ръце и в 12-ата минута организира хубава атака, завършила с нелоши удар на Жорди Алба, но покрай вратата. В 20-ата минута гостите имаха още по-добър шанс за гол, като Лионел Меси центрира отляво и Жерард Пике с глава прати топката на сантиметри от гредата.

И точно когато изглеждаше, че каталунците ще открият резултата, се случи точно обратното. В 26-ата минута играчите на Атлетик се възползваха от грешка в средата на терена, Раул Гарсия получи на скорост и центрира почти от аутлинията към Ариц Адурис, който с глава отблизо нямаше как да сгреши за 1:0. Шокът за Барса обаче стана още по-голям две минути по-късно. Тогава след нова грешка при изнасянето на топката Андер Итураспе с глава насочи кълбото към Адурис, който технично продължи за Иняки Уилямс, а той с бомбен удар заби втори гол във вратата на Тер Щеген.

В края на полувремето Барселона опита да притисне своя съперник и в 43-ата минута Неймар стреля от малък ъгъл, като само добрата намеса на вратаря попречи да се стигне до гол. Две минути по-късно бразилецът поиска дузпа, след като бе повален от защитник в наказателното поле, но съдията Давид Фернандес Борбалан не посочи бялата точка.

Второто полувреме каталунците заиграха доста по-добре и набързо успяха да върнат един гол. В 52-ата минута Лионел Меси стреля от фаул и след лоша намеса на вратаря топката се отби от напречната греда и влезе зад голлинията за 2:1.

В 64-ата минута гостите имаха нов добър шанс, когато неймар отправи много хубав изстрел от границата на наказателното поле, но този път Горка Ираисос демонстрира прекрасен рефлекс и опази вратата си.

В 74-ата минута ситуацията за баските стана доста неприятна. Тогава Раул Гарсия направи неразумен фаул, с който си изкара втори жълт и червен картон и остави съотборниците си с човек по-малко на терена в оставащите минути.

Това позволи на Барса да усили натиска и в 79-ата минута Лионел Меси получи в наказателното поле, но се засуети в поредица от финтове и не успя да стреля добре към вратата, а при последвалото разбъркване и негов съотборник не съумя да прати топката в мрежата.

В 81-ата минута домакините останаха и с 9 души на терена, след като и Андер Итураспе препъна откъсващия се Неймар и получи втори жълт и червен картон.

До края се играеше основно пред наказателното поле на Атлетик. В 85-ата минута Луис Суарес опита технично да прехвърли вратаря на съперника, но без особен успех. Каталунците успяха да държат съперника под напрежение до самия край, като и гредата помогна на домакините в последната минута, но отбраната на Атлетик удържа на натиска и баските ще имат лека преднина преди реванша.