Велики шампиони си отидоха през 2017 година

Велики шампиони си отидоха през 2017 година

България плака за двама от великите си спортни герои през отиващата си 2017 г.

Иван Абаджиев, треньорът, изградил най-добрата школа в историята на тежката атлетика, си замина от този свят през март.

Неговият любим ученик - Наим Сюлейманоглу, го последва на небето седем месеца по-късно... През 2017 г. се разделихме още с футболната легенда Аян Садъков и най-добрия ни рефер Богдан Дочев... Това са част от историите, с които те ще бъдат помнени завинаги.

Папата на щангите

Иван Абаджиев е най-успелият треньор по щанги за всички времена

Има едно нещо, на което беше способен само Иван Абаджиев. Той успяваше да вбеси както господарите на съветския спорт, така и тези на Запада! Защото от неговата академия за шампиони излизаха щангисти, които нямаха равни на себе си. В години, когато най-могъщите държави мереха мускули на олимпийския подиум, а залогът беше преимущество на геополитическата сцена, момчетата на Старшията обираха медалите. За Великите сили оставаше колкото да не е без хич. Враговете го обвиняваха, че дава на щангистите непозволени стимуланти. Някои поставяха под съмнение методиката му. Но Иван Абаджиев ще остане в историята на българския спорт като Папата на щангите. През годините в отбора, воден от него, израстват 12 олимпийски, 57 световни и 64 европейски шампиони! Президентът на Международната федерация по вдигане на тежести Готфрид Шодел с възхищение казва за Абаджиев: "Стана ясно - родил се е треньорът на света!". Старшията си отиде от този свят на 24 март 2017 г. 

Джобният Херкулес

Колко бързо преминава световната слава! Уморен и болен, само на 50 години си отиде големият Наим Сюлейманоглу... А на подиума изглеждаше безсмъртен... Непобедим беше със сигурност! Наим, български турчин от село Птичар, е любимият ученик на Иван Абаджиев. Бързо се разбира, че дребничкото момче ще се превърне в машина за златни медали. Но нещата се объркват по време на възродителния процес, когато комунистическата власт се опитва да асимилира малцинството с насилствена смяна на имената. Така щангистът получава паспорт, според който се казва Наум Шаламанов. Обиден, той бяга в Турция, където се превръща в национален герой. Но за българите си остава наше момче. Въпреки всичко... Наим печели три олимпийски титли, става седем пъти световен шампион и подобрява 46 пъти световни рекорди във вдигането на тежести. Смъртта го покосява на 17 ноември 2017 г. след мозъчен кръвоизлив. 

Наим беше непобедим на подиума

Аян умираше за България

Хората, които наричат себе си патриоти, трябва да се поклонят на Аян Садъков.Айко е рекордьор на страната по участия във всички национални отбори от юноши до мъже. Но по-важното от тази статистика е, че във всеки от тези мачове Садъков оставяше сърцето си на терена. Това момче просто умираше за България! За благодарност държавата му отне рожденото име и след т.нар. възродителен процес го нарече Аньо Садков... Грозно и обидно! Аян стисна зъби и преглътна болката. Нещо повече - обявен е за най-добре представилия се български футболист на световното първенство през 1986 г. в Мексико. На този мондиал България играе с тогавашния световен шампион Италия и с бъдещия Аржентина. Садъков е натоварен със задачата да пази аса на гаучосите Диего Марадона и след мача двамата си разменят фланелките. След дълго и тежко боледуване Аян почина на 1 юли 2017 г. 

Садъков бе най-добрият ни играч на световното в Мексико '86

Дочев плати за "Божията ръка"

Простих на Марадона! Това казва пред репортери на "България Днес" Богдан Дочев през 2014 г. при вероятно последната си среща с представители на медиите. Големият съдия почина на 29 май 2017 г. на 81 години. Дочев е въвлечен в една от главните роли на най-коментирания мач в историята на световните първенства. Основният герой е гениалният футболист и не по-малко гениален измамник Диего Марадона. Аржентинецът вкарва гол с ръка във вратата на Англия в четвъртфинала на мондиала в Мексико и отборът му печели с 2:1. Помощник-съдия е Богдан Дочев. "Веднага видях, че аржентинецът игра с ръка - разказва Богдан Дочев. - Но тогава правилата на ФИФА бяха такива, че страничният съдия може да дава мнение само ако главният рефер изрично го попита. Бенасьор беше много далече от ситуацията. Той посочи центъра веднага след като Марадона добута топката в мрежата. Аз просто нямаше как да се намеся срещу неговото решение." Бате Богдан си отиде забравен, както често се случва в нашата родина... 

Марадона съсипа живота на Богдан Дочев

 "България Днес" 

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти