Япония и Република Корея ще спорят за титлата по футбол на Източна Азия

Япония постигна втора победа във финалния турнир за Купата на Източна Азия, след като се наложи с 2:1 над Китай. По същото време Република Корея се наложи с 1:0 над КНДР и с 4 точки заема 2-ата позиция. Именно Япония и Република Корея ще определят и шампиона на региона на 16-и декември (събота).

Китай и КНДР имат съответно 1 и 0 точки и също в събота се срещат директно. Автогол Ни Юн-Чул донесе успеха на Република Корея над КНДР в 64-ата минута. Мачът се игра при нормални отношения на терена въпреки нарастващото напрежение между двете страни заради опитите на КНДР с балистични ракети в Тихия океан. Но и двата отбора се отнесоха с уважение към химните на другата страна.

"Това беше специален мач за нас, за играчите, за страната. Мисля, че в първите 30 минути ние бяхме малко нервни, но след това нашите противници бяха под напрежение. Попречихме им да си мислят на спокойствие за мача с Япония, доволен е селекционерът на КНДР Йорн Андерсен, който е норвежец.

Япония и Китай оставиха драмата за съвсем накрая, като до 84-ата минута резултатът беше 0:0. Ю Кобаяши откри резултата в 84-ата минута, а след четири Ген Шоджи удвои. Китайците върнаха един гол в 93-ата минута от дузпа, реализирана от Ю Дабао.