"Сбогуване с една легенда" - под това заглавие турският в. "Истиклял" съобщава за погребението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу в Истанбул вчера. В своята кариера щангистът, станал известен с прозвището "Джобния Херкулес", счупи 46 световни рекорда, напомня изданието. В последния му път вчера го изпратиха премиерът на Турция Бинали Йълдъръм, бившият министър-председател Ахмет Давутоглу, много министри, спортисти и депутати.
Новината е водеща и за повечето други турски печатни издания днес. "Както на Олимпиадата в Сеул през 1988 г., така и на погребението си Сюлейманоглу подейства като "обединител", пише в. "Джумхуриет", отбелязвайки, че хиляди хора са дошли, за да си вземат последно сбогом със спортната легенда. Сред тях бе и гръцкият щангист Валериос Леонидис, който целуна турското знаме, с което бе покрит вчера ковчегът на Наим Сюлейманоглу.
"Той не беше мой съперник, а приятел и идол. Благодарение на него чупех рекорди. И ако днес съм на крака, Наим има голяма заслуга за това", каза през сълзи гръцкият щангист.
"Сбогом на Джобния Херкулес", пише в заглавие и в. "Акшам" тази сутрин. "Хиляди изпратиха гордостта на турския спорт Наим Сюлейманоглу в последния му път", отбелязва вестникът.
"Последна служба за легендата", гласи заглавието по същата тема на в. "Хюриет", който в подзаглавие добавя: "Той караше 80 милиона да се пръскат от гордост". Наим Сюлейманоглу не бе забравен и от ФК Барселона, който огласи съболезнователно съобщение по повод кончината на спортиста и пожела той да почива в мир, посочва още "Хюриет".
"Сбогом, шампионе", пише днес и в. "Таквим" в публикация на челната си страница. "Турция се сбогува с още един свой герой. Погребахме Наим Сюлейманоглу, с чиито победи във вдигането на тежести живяхме, редом до националния поет Акиф" (автора на националния химн на Турция Мехмет Акиф Ерсой, бел. ред), отбелязва вестникът.
"Последно сбогом на Наим", гласи заглавието и на в. "Гюнеш", който добавя "Той беше герой" и "80 милиона ляха сълзи" за него.
В. "Хюриет" посочва, че погребението на Наим Сюлейманоглу е било отразено и от българските медии с препечатки на информациите, публикувани от Българската телеграфна агенция (БТА).