Ясни са финалистите за Атлет и Атлетка на Европа за 2017-а

Европейската атлетика определи финалистите за годишните награди Golden Track. За Атлет №1 за 2017-а ще спорят Рамил Гулиев, Кевин Майер и Йоханес Фетер. И тримата спечелиха златните отличия в дисциплините си на Световното първенство по лека атлетика в Лонодн през август.

При дамите за №1 ще се съревновават четири състезателки - Мария Ласицкене, Екатерини Стефаниди, Нафисату Тиам и Анита Владарчик, също световни шампионки от Лондон 2017.

Рамил Гулиев (Турция) триумфира на 200 м с 20.09 сек, изпреварвайки световния шампион и планетарен рекордьор на 400 м Уейд ван Нийкерк. През тази година Гулиев спечули пет от седемте си старта на 100 м и 11 от 12-те си бягания на 200 м.

Кевин Майер (Франция) спечели всички големи титли в многобоя през 2017-а. През март французинът грабна златото в седмобоя на Европейското първенство в зала в Белград с нов рекорд на Стария континент от 6479 точки, а през агуст се окичи със златния медал и в десетобоя на планетарния шампионат в Лондон.

Йоханес Фетер (Германия) направи запомнящо се лято в сектора за хвърляне на копие. През юли в Люцерн той постигна резултат 94.44 метра, което го постави на второ място във вечната ранглиста, като преди него се нарежда единствено световният рекордьор Ян Железни (Чехия) с 98.48 м. На шампионата в Лондон той стигна до победата с резултат 89.89 м. Шест дни след първенството германецът записа 93.88 м.

Мария Ласицкене (Русия), която се състезава под неутрален флаг през 2017 г., записа победи във всичките си 24 състезания през сезона. На Световното първенство тя скочи 2.03 м за златния медал. Това лято рускинята подобри и личния си рекорд, след като предоля 2.06 м в Лозана.

Екатерини Стефаниди (Гърция) също направи впечатляваща година. 12 месеца след европейското и олимпийското злато тя допълни колекцията си с титла от еврошампионата в зала в Белград и със световна на открито от Лондон 2017.

Нафисату Тиам (Белгия) също може да се похвали със забележителни постижения през 2017-а. Белгийката спечели световната титла в седмобоя в Лондон с 6784 точки, но няколко месеца по-рано в Гьоцис записа личен рекорд от 7013 точки. Това постижение я изведе на трето място във вечната ранглиста в седмобоя. През зимата Тиам спечели европейската титла в петобоя в Белград с 4870 точки.

Анита Влодарчик (Полша) стигна до третата си световна титла в хвърлянето на чук това лято със 77.90 м. С 12-те си поредни победи тя завърши без загуба за трета поредна година.