Рекордьорът по световни титли (7) Стивън Хендри изненада по крайно приятен начин всички фенове на снукъра в софийската зала "Универсиада", демонстрирайки великолепна форма за драматична победа с 6:5 над Рони О'Съливан във втория им мач в София.
Ако в Пловдив Хендри не направи почти нищо запомнящо се и отстъпи категорично с 1:6, то сега картинката бе съвсем различна. Невероятната за публиката вечер започна изключително силно със сенчъри брейк от 110 точки за Рони, но после Стивън Хендри напомни за най-добрите си години от периода на 90-те на миналия век, когато доминираше на масата.
Великият шотландец просто не правеше пропуски, като и двамата се понравиха с атакуващия си стил на игра, при който изобщо не се мислеше за размяна на сейфти удари.
В крайна сметка Хендри поведе с 5:1, правейки и първия си сенчъри брейк след прекратяването на професионалната кариера през 2012 година. Рони О'Съливан изправни след няколко неуспешни опита за максимален брейк, но именно такъв му коства успеха в решителния фрейм, защото от 56-0 Хендри осъществи обрат след пълно разчистване.
"Невероятно посрещане, благодаря, карате ме да се чувствам добре дошъл. След мача в Пловдив ми стана ясно колко по-слаб съм станал. Публиката беше чудесна, но съм доста далеч от истината", сподели Хендри преди началото на мача.
"Много неща правих днес, но ще се фокусирам без проблем върху снукъра сега. За тези хора няма как да избера да направя 146 или нарочно да не стигна до максимум. За тези фенове ще опитам 147!", обеща О'Съливан на излизане, като близо 1 000 зрители го аплодираха на крака и накараха и двамата състезатели да се чувстват като знаменитости.
Първи фрейм
Първият фрейм започна с дълга червена от Рони, но той пък впоследствие сбърка черната от оригиналната ѝ позиция. Това даде шанс на Хендри да се развихри между топките, но спря само на 16 след непредизвикана грешка - къс удар по червена за левия среден борд. Оттам вече Рони пое инициативата във фрейма, като трябваше да изгражда брейка си без розова, която отиде на позицията на жълтата. Черната обаче бе единственото, което му трябваше, за да прави комбинациите си - той направи пълно разчистване и зарадва феновете още в първия си фрейм със сенчъри брейк от от 110 точки!
Втори фрейм
Хендри пак първи получи истински шанс да направи серия, но джобът го спря още на 14-ата точка. Щафетата бе предадена отново на Рони, който пък си позволи да атакува червена (неуспешно), докато още не си бе махнал удължителя от масата - нещо недопустимо за ранкинг турнир, но сега съдийката Десислава Божилова му позволи тази волност. Впоследствие Рони направи по отличен начин вторичен разбиващ удар след успешна комбинация по синята, но след това вероятно светкавица му попречи да продължи брейка си. Хендри се възползва от шанса си и този път реализира фрейм-бола, а след това разчисти до черна с халф-сенчъри на стойност 60 - 1:1.
Трети фрейм
За разлика от вчерашния ден, когато не можа да направи повече от 33 точки, сега Хендри от самото начало на партията пое инициативата и вместо да се задоволи само с дълга червена, от раз направи халф-сенчъри брейк. След доближаване до фрейм-бола той направи странен пропуск и серията му секна на 68, а пък Рони се завърна на масата при оставащи 74. Той обаче не можа да се пребори с единствената трудна червена, която стоеше на пътя на обрата му. Шотландецът наказа грешката на Рони и демонстрира нагледно, че се е разиграл - разчистване до розова за 1:2!
Четвърти фрейм
За разлика от предишните партии, този път двамата започнаха с няколко нетипични пропуски и особено О'Съливан изглеждаше сякаш не може да намери ритъма си, след като бе принуден да прекара малко повече време на стола. Отново Хендри обаче демонстрира по-добра кондиция, която растеше с всяко попадения от средна дистанция или малко по-труден удар на масата. Дори и да не беше идеален в позиционно отношение, той се спасяваше с реализиране на топки от всякаква позиция. Прекрасен халф-сенчъри брейк от 81 за 1:3 на интервала.
Пети фрейм
Хендри този път започна с мисълта за максимален брейк, но бе принуден да се откаже от комбинации червена-черна при 31 точки на сметката си. Все пак, той премина границата от 50 пункта за четвърти пореден път! Адреналинът в залата определено му бе подействал добре, а Рони продължи да бъде изолиран на стола си, което едва ли някой си беше представял преди началото на мача. Комичното бе, че той всъщност с флук направи първия си сенчъри след прекратяване на кариерата през 2012 година - 115 за 1:4!
Шести фрейм
Този път Хендри сбърка дългата червена и за негово съжаление, остави перфектна подприцелна за О'Съливан. Той бе толкова решен да спре серията на съперника си, че дори се отказа да комбинира задължително с черна, с което провокира един недоволен вик от публиката. Все пак, Ракетата си върна ритъма на масата и демонстрира нужната скорост, за да направи брейк от 69. Фреймът приключи, нищо че на масата имаше 67 точки, Хендри се отказа да търси снукър.
Седми фрейм
Партията започна сравнително тромаво, в сравнение със стандартите в мача досега, но и двамата изпитваха проблем да продължат с реализаторската успеваемост от преди. Те размениха по една мини-серия за 32:25. О'Съливан трепна първи и Хендри все пак със серия от 47 реализира фрейм-бола и дръпна още по-значително в резултата.
Осми фрейм
Рони пак се постара да направи шоу, като първо нареди червените топки с ръце във формата на триъгълник, а после предостави на Десислава Божилова правото да извърши разбиващия удар. Тя докосна синята с кюбола, но пък не остави лесна червена, така че се справи доста добре. От втората си реализаторска визита О'Съливан пое контрола над топките на масата и с разчистване до розова на стойност 75 намали изоставането си на 3:5.
Девети фрейм
Хендри не за първи път в дуелите с Рони направи контакт със синята при разбиващ удар, което се оказа пагубно за него, но вълнуващо за публиката във фрейма. Рони започна да гради сериозен брейк и остана в график за максимум до 56, когато обаче прати червена между челюстите на средния джоб. С включване на вчерашните му четири опита, този бе пети неуспешен на българска земя срещу Хендри. В крайна сметка той реализира фрейм-бола си след пропуск на великия шотландец и още повече се приближи в резултата - 4:5.
Десети фрейм
И този път максималният брейк не се получи, след като при 41 точки на сметката си Рони не успя да извърши комбинация с черна и я прати между челюстите. Така реално Хендри имаше възможност да завърши двубоя и по перфектен начин извърши любимия си разбиващ вторичен удар през реализиране на синята. Черната бе близо до борда и той трябваше да комбинира с розова, като той бе предаден именно от 6-точковата топка при 41-25 в полза на Ракетата. На него му се наложи да вкара два пъти с лява ръка, което не се оказа проблем, следователно изравняването бе факт след разчистване до розова - 5:5 и предстоящ решителен фрейм между двамата легендарни състезатели.
Решителен фрейм
О'Съливан се развихри от самото начало по изпипания вече сценарий - червена-черна, червена-черна, червена-черна... На 64 обаче той бе принуден да спре след много сложен удар по средния джоб, като Хендри след това пък дебютира във фрейма с изключително тънка червена. Оттам нататък той по такъв начин изработи брейка си, че с вкарването на всяка следваща топка изглеждаше трудно да се предвиди коя би го спряла към евентуален обрат, или поне пък да се стигне решаване на фрейма по последната черна. Шотландецът обаче се вкара в позиция, в която е бил хиляди пъти - разчистване на всички цветове от оригиналната им позиция, като така постигна драматична и претижна победа с 6:5!