Убедително начало за Григор в Ню Йорк

Григор Димитров се класира за втория кръг на US Open след трисетова победа над квалификанта Вацлав Шафранек. Българинът спечели с 6:1, 6:4, 6:2 за 1 час и 48 минути. Във втория кръг той ще се изправи срещу победителя между руснака Андрей Рубльов и Алиаж Бедене от Великобритания. За деветия в света това е шеста поредна победа след триумфа му на Мастърса в Синсинати.

26-годишният тенисист от Хасково не допусна нито един пробив в срещата, като спаси общо четири възможности за пробив, а три от тях бяха в последния сет. Григор е в страхотна серия, която започва в Синсинати. Той има 47 поредни спечелени гейма при свой сервис. Днес той удържа подаванията си, въпреки че вкара 56% първи сервис. Българинът завърши мача с 22 печеливши удара и 22 непредизвикани грешки.

Григор стигна до шанс за пробив още във втория гейм срещу квалификанта. Съперникът му обаче успя да го спаси след добър сервис, като ретурът на българина излезе в аут. При следващото подаване на чеха възможностите за пробив вече бяха две. Шафранек спаси първата след ас, но при втората прати топката в мрежата и Григор поведе с 3:1. От този момент превъзходството на първата ни ракета стана още по-осезаемо. Последва нов пробив за 5:1 и малко по-късно първият сет бе история.

Във втория сет чехът, който дебютира в основна схема на турнир от Големия шлем, се държеше малко по-равностойно, но отново Григор имаше сериозно предимство. Българинът играеше разумно без да има нужда да демонстрира максимума от възможностите. Той проби в третия гейм и след това поведе с 3:1. При 4:2 той пропусна две възможности за нов пробив. Шафранек стигна до първи брейк пойнт в мача в осмия гейм, но Димитров се справи отлично и запази преднината си. Чехът постепенно натрупа увереност, като започна по-често да вкарва печеливши удари. Григор обаче успя да запази концентрация и да затвори втората част при 6:4.

Двамата тенисисти изиграха титаничен гейм за начало на третия сет. Той продължи повече от 11 минути, а българинът не се възползва от пет възможности за пробив. Съперникът му устоя на атаките на Григор и успя да измъкне гейма. Шафранек се озова в ситуация 15:40 в третия гейм и този път измъкване нямаше, като българинът проби, а след гейм на нула вече водеше с 3:1. Димитров трябваше да обръща от 0:30 следващия сервис гейм, а след това и да спасява шанс за пробив, но отново бе на висота във важните моменти. След нов пробив българинът поведе с 5:2 и сервираше за мача. Шафранек стигна до два брейк пойнта, но при първия мачбол Григор сложи край на двубоя.

Срещата от първия кръг бе отложена от вчера поради изсипалия се над Ню Йорк дъжд. Григор Димитров е поставен под №7 в последния за годината турнир от Големия шлем. Шафранек пък си извоюва правото да играе в основната схема в Ню Йорк след три трисетови победи в квалификациите. 23-годишният чех е 210-и в световната ранглиста. Двамата не са се изправяли един срещу друг до момента. За Вацлав това беше дебют в основната схема на Откритото първенство на САЩ.

За разлика от него Григор Димитров ще играе за седми път на US Open при мъжете. Най-доброто му представяне досега е достигането му до четвъртия кръг през 2014 и 2016 година. Българинът е шампион при юношите в турнира през 2008 година.

Димитров пристигна в Ню Йорк в блестяща форма след триумф на турнира от сериите Мастърс в Синсинати, където спечели първа титла на турнир от подобно ниво и го направи без загубен сет.