Ще удържи ли Байерн напора на преследвачите си?

Ще удържи ли Байерн напора на преследвачите си?

Триумфите на турнири като Купата на конфедерациите и европейското първенство за младежи до-21 това лято показаха, че германският футбол продължава да прави ужасно много от нещата правилно, особено що се отнася до развиването на играчите. Бундеслигата обаче не съумя напълно да удържи на могъщата парична вълна от Премиър Лийг и Пари Сен Жермен, заляла континента, и това постави под фокус цифрата на вложенията за нови попълнения – грубо 483 млн. евро.

Тя раздели германците на реалисти и традиционалисти. Последните жалеят за „неморалността”, за дестабилизирането на пазара чрез инфлационно покачване на цените на играчите, и се страхуват, че раздалечението между футбола и неговите почитатели става все по-голямо. В другия лагер смятат, че германските клубове – дори Байерн (Мюнхен) – са в опасност от изоставане от европейските си съперници, ако не харчат подобни суми като тях за трансфери в идните години.

Това фундаментално разделение обяснява също защо здравият хват на баварците върху титлата не е убил (все още) вълнението от надпреварата в първенството вътре в страната. Мнозинството от феновете на клубове извън голямата двойка от Байерн и Борусия (Дортмунд) смятат статуквото за по-малката от двете злини. Те просто не са готови да жертват модела на демократичното управление на любимите си клубове само и само да станат конкурентоспособни чрез безогледно наливане на пари.

КЛЮЧОВИ МОМЕНТИ

Системата ВАР (Видео асистент-рефери) най-сетне е тук! След едногодишни неофициални проби видеоповторенията ще влязат в употреба в 20:30 часа местно време на „Алианц Арена”, където Байерн приема Байер (Леверкузен) при вдигането на завесите на спектакъла „Бундеслига 2017/18”. Новата технология несъмнено ще отстрани големите съдийски грешки, ала възможността за повишена справедливост не се нрави всекиму.

Някои привърженици се тревожат, че неминуемите забавяния между влизането на топката във вратата и посочването от арбитъра към центъра ще ги ограбят от най-интензивно радостния момент във футбола. Други пък имат съмнения относно липсата на прозрачност.

Тъй като не всички клубове се съгласиха спорните положения да бъдат повтаряни на таблото за хората по трибуните, то ще остава затъмнено по време на гледаното от телевизионните зрители и видео рефера повторение. Това не е идеалното нещо, защото успехът на ВАР зависи от степента, в която публиката – и тази у дома, и тази на стадиона – има изложение към процеса на вземане на съдийското решение.

Ако наблюдателите на наблюдаващите работят секретно, ще се получи по-скоро ефект на повишено недоверие, отколкото на по-справедливо съдийство.

Може ли Шалке 04 най-накрая да се изправи на крака? След миналогодишния фалшив рестарт при Маркус Вайнцирл спортният директор Кристиан Хайдел прави втори опит за събуждането към живот на този коматозен гигант. Липсата на участие в евротурнирите навреди и доведе до слабо трансферно лято (купуването на френския нападател Амине Харит за 8 млн. евро от Нант бе единствената по-голяма сделка), но и в същото време предоставя повече възможности за новия треньор Доменико Тедеско да претвори тактическите си идеи на терена.

Най-младият наставник на Шалке за всички времена, едва 31-годишен, беше купен от втородивизионния Ерцгебирге (Ауе) след едва два месеца работа там. През март т.г. германо-италианецът още бе начело на отбора на Хофенхайм до-19, но Хайдел е убеден, че Тедеско ще бъде признат съвсем скоро като следващия вундеркинд по пейките в Бундеслигата.

Напускането на Сеад Колашинац като свободен агент към Арсенал и назряващото напрежение след свалянето на капитанската лента от Бенедикт Хьоведес за сметка на вратаря Ралф Ферман биха могли донякъде да ограничат скоростта на съживяването на „кралскосините”, ала клубът изглежда готов най-малкото за правене на първите стъпки към преутвърждаването си в елита на първенството.

Битката срещу комерсиализма продължава: феновете на новака Хановер 96 ще подкрепят своя отбор този сезон… мълчаливо. Т.нар. „бойкот на пеенето” бе обявен след среща между ултрагрупировки миналия петък като протест срещу опитите на шефа Мартин Кинд да заобиколи правилото в Бундеслигата „50+1%” и да отвори вратата за инвеститори като мажоритарни собственици.

Макар президентът на германската федерация д-р Райнхард Гриндел да предложи на ултрите помиряване в понеделник чрез слагане на край на колективното наказание за безредици и забранени дейности вътре в стадионите, борбата за надмощие между фенове и клубове/власти явно ще продължи. Много от организираните групировки смятат за свой дълг да се изправят срещу онова, което смятат за поголовна комерсиализация на футбола. Въпросът „Кой притежава футбола?” ще бъде горещо дебатиран.

МАРКОВИ ТРАНСФЕРИ

Хамес Родригес, дошъл от Реал Мадрид първоначално под наем в Байерн, е безспорно най-бляскавото попълнение. Само че колумбийският офанзивен халф, за когото се писа, че е мечтаният за Карло Анчелоти футболист, няма да играе още няколко седмици. Другите нови при баварците обаче са по-скоро играчи, които германският шампион ще опита тепърва да превърне в звезди: Корентен Толисо (Лион) и дуото от Хофенхайм Никлас Зюле и Себастиан Руди.

Междувременно Дортмунд продължи със стратегията си да влага в потенциал. Германските младежки национали Максимилиан Филип от Фрайбург и Махмуд Дахуд от Борусия (Мьонхенгладбах) би трябвало да са чудесни допълнения към състава.

По-надолу в хранителната верига платените от Волфсбург 17 млн. евро за Джон Антъни Бруукс отразяват светкавичния напредък на бившия бранител на Херта (Берлин) през миналия сезон.

ГОЛЕМИТЕ НАПУСКАЩИ

Байерн пожертва Дъглас Коща (наем в Ювентус с опция за закупуване), след като бразилското национално крило малко попресили претенциите си за по-висока заплата. Блясъкът на китайското злато се оказа неустоим за френския нападател Антони Модест, сменил Кьолн с Тиендзин Куандзян, а Леверкузен продаде две свои звезди – Хакан Чалханоолу (Милан) и Хавиер Ернандес (Уест Хам), за да приспособи бюджета си към сезон без участие в евротурнирите.

Мишената на Барселона Усман Дембеле, поне към момента, все още остава в Дортмунд, макар че в следващите две седмици може спокойно да се превърне в най-скъпия продаден от Бундеслигата футболист в цялата история.

КОЙ ЩЕ ВЗЕМЕ ТИТЛАТА?

Бедствената форма в предсезонната подготовка загатна за реална слабост в идещите месеци, ала дори и леко хаотичен и раним, дори и с гледан с все по-голямо подозрение от управата на Забенер Щрасе треньор, Байерн би трябвало отново да е твърде силен за останалите.

Съставът на Дортмунд, особено ако бъде удържан напорът на Барселона, би трябвало най-малкото да предложи съпротива на шампионите в битката за титлата, при все че ултрадинамичната игра с висока преса на новия треньор Петер Бош може да отнеме време, преди да добие идеалния си вид.

РБ (Лайпциг) и Хофенхайм е твърде вероятно да се окажат затруднени в приспособяването си към график с два мача седмично, което може да отвори коридор за трети, изненадващ претендент за титлата в лицето на Шалке.

БИТКА НА ДЪНОТО

Хамбургер ШФ изживя обичайния си ужасяващ старт на сезона, отпадайки с гръм и трясък от третодивизионния ФФЛ Оснабрюк за Купата на Германия (1:3). Дали северняците ще намерят повече стабилност в първенството е въпрос с по-скоро отрицателен отговор, ако вземем за показател близкото минало, но на хартия новакът Хановер 96 би трябвало да има много по-големи проблеми да се задържи в елита. Фрайбург, въпреки сензационното си класиране на 7-мо място миналия сезон, е под угрозата да политне надолу под силата на гравитацията, както стоят нещата и при Аугсбург.

Рафаел Хьонигщайн, ESPN

Следвай ни:

Още от Футбол свят

Виж всички