Емоционален обрат и триумф за Висла в дербито на Краков! "Огнена" хореография по трибуните (видео)

Отборът на Висла победи Краковия с 2:1 в голямото градско дерби на Краков, наричано още "Свещената война". Срещата бе от петия кръг на полската Екстракласа. Домакините стигнаха до успеха със страхотен обрат в последните 10 минути на двубоя, след като до 80-ата изоставаха в резултата. Големият герой за 13-кратните шампиони бе испанецът Карлос Лопес - Карлитос, който отбеляза и двете попадения във вратата на вечния съперник.

В началото на срещата, която бе под номер 194 в съперничеството между двата тима от 1908 година насам, феновете на Висла впечатлиха със специална хореография по трибуните на стадион "Миейски". Тя включваше огромен брой факли и транспарант, на който бе изобразен ултрас на по-титулувания клуб в Краков.

Именно футболистите на "бялата звезда" бяха по-активни в началото на двубоя, но динамиката в играта им не доведе до опасни положения. Постепенно Краковия (6 титли в историята) успя да излезе от своята половина и започна да притеснява защитата на съперника. Така се стигна до 26-ата минута, когато гостите поведоха след грешка в центъра на отбраната на Висла. С перфектно подаване Жимон Древняк изведе на отлична позиция в наказателното поле Кшищоф Пиатек, който от своя страна показа отличен завършващ удар, чрез който изпрати топката в далечния ъгъл - 0:1.

В последните минути на първата част домакините отправиха опасни изстрели към вратата, но вратарят на Краковия - Гжегож Сандомиерски, нямаше особени проблеми при спасяванията си.

Малко след почивката гостите пропуснаха отлична голова ситуация, при която естонецът Сергей Зеньов стреля високо над вратата от не повече от 10 метра.

Натискът на Висла ставаше все по-силен с напредване на времето, а в 75-ата минута Краковия остана с човек по-малко на терена. Левият бек Камил Пестка бе изгонен, след като получи втори жълт картон.

Това разби организацията в отбраната на гостите, които допуснаха изравнително попадение в 80-ата минута. Негов автор бе нападателят Карлитос. 27-годишният бивш играч на Виляреал направи изумителен пробив между четирима опоненти, след което изстреля топката в близкия ъгъл - 1:1.

При страхотна подкрепа от трибуните "бялата звезда" изгря ярко още веднъж в предпоследната 89-та минута от редовното време. Центриране на Мачией Садлок бе отклонено от Карлитос, чието леко докосване бе достатъчно да изпрати топката неспасяемо покрай Сандомиерски.

Попадението осигури първа победа за Висла в последните пет издания на "Свещената война" от март, 2015 година, насам. Феновете на "Миейски" отпразнуваха успеха, пеейки в един глас популярната песен на Андреа Бочели и Сара Брайтман - "Time to say goodbye".

Един от грандовете на полския футбол за последно спечели титлата през 2011 година, но сега започва новия сезон обещаващо - с 4 победи в първите 5 кръга. Тимът на 47-годишния испански треньор Кико Рамирес, който включи четирима свои сънародници в титулярни състав за дербито, се изкачи на първо място с 12 точки.

Краковия заема 12-та позиция с едва 4 точки от пет двубоя.

Висла (Краков) - Краковия (Краков) 2:1