Глътка въздух за шампиона след унижението в Питер (видео)

Шампионът Спартак (Москва) записа очаквана победа в домакинството си на Арсенал (Тула) от междинния 5-и кръг на руското първенство. Куинси Промес и Зе Луиш вкараха головете за тима на Масимо Карера. Ивелин Попов влезе като резерва за Спартак в средата на второто полувреме, а Михаил Александров игра цял мач за Арсенал.

Успехът изкачи спартаковци на 8-о място в класирането с 8 точки, а Арсенал е 12-и с 3 пункта.
След тоталното фиаско срещу Зенит, нов провал щеше още повече да компрометира шансовете на Спартак да защити титлата си и Масимо Карера взе мерки това да не се случи. Италианският наставник на шампионите направи цели 7 промени в състава в сравнение с дербито в Санкт Петербург, а един от извадените от титулярния състав бе Ивелин Попов. Дебют като титуляр направи Марио Пашалич, Сердар Тасчъ се появи в игра за пръв път през сезона, а освен тях шанс получиха Марко Петкович, Артьом Тимофеев и Жано Ананидзе. Атаката водеше Зе Луиш, подпомаган по крилата от Промес и Самедов.

Гостите от Тула разочароваха феновете си с поражението у дома от новака Тосно и се смъкнаха в близост до зоната на изпадащите. Наставникът Миодраг Божович пусна като титуляр новото попълнение Виктор Алварес, а единственият нападател беше Лука Джорджевич. Българският национал Михаил Александров този път изпълняваше ролята на десен бек и през второто полувреме спаси сигурен гол, изчиствайки топката в ситуация, в която трима футболисти на домакините се бяха откъснали срещу вратаря.
Срещата започна с грешка на бившия футболист на Лудогорец, но останал очи в очи с вратаря Владимир Габулов, Зе Луиш стреля високо в аут. Нападателят на Спартак няма гол от близо година и в тази ситуация пропусна мечтан шанс да прекъсне "черната" си серия.

В 17-ата минута Габулов парира удар на Ананидзе, но натискът на Спартак ставаше все по-сериозен и голът не закъсня. Неуспешен опит за изкуствена засада остави Пашалич и Куинси Промес сами срещу Габулов. Последва пас на хърватина и гол на Промес за 1:0.
Малко по-късно Артьом Тимофеев се контузи и беше изнесен на носилка, а вместо него в игра се появи Денис Глушаков. В 34-ата минута Зе Луиш пусна прострелно подаване към Александър Самедов, но заелият позиция на голлинията Виктор Алварес изчисти. В края на полувремето пък Иля Максимов пропусна една от малкото възможности пред Арсенал.

Зе Луиш сътвори огромна глупост в 55-ата минута, когато трима спартаковци излязоха срещу Габулов, но пасът бе неточен и притичалият Мишо Александров изчисти. Ивелин Попов влезе в 65-ата минута на мястото на Ананидзе в период от двубоя, в който Спартак търсеше втори гол, за да реши всичко в своя полза. Българинът беше активен и раздаде няколко хубави подавания към съотборниците си.
В 83-ата минута Попето намери Зе Луиш, но неговият удар бе избит в корнер от Габулов. Секунди по-късно таранът на Спартак най-после имаше повод да се зарадва. След кратко разбъркване в наказателното поле на Арсенал, топката стигна до него и мощният му шут не остави шансове на Габулов - 2:0.

В следващия кръг излиза срещу ЦСКА (Москва), а Арсенал (Тула) е домакин на Урал.