Габриела (23 г.) и Стефани (22 г.) Стоеви записаха изключителен успех на европейското първенство в Уелва (Исп). Хасковлийките спечелиха по безапелационен начин златните медали в надпреварата при двойките, без да загубят нито сет. Година по-рано те отстъпиха на финала. Сега българките, които са 12-и в световната ранглиста, пометоха конкуренцията. Специално за читателите на "България Днес" Габриела и Стефани разказаха за най-големия успех в техните кариери.
- Как премина състезанието за вас?
- Габриела: Отвън личеше, че е лесно, но не беше така. Нашите най-големи конкурентки от Дания, които ни победиха на финала през миналата година, се отказаха, и всички прожектори се насочиха към нас. Хората очакваха да сме първи. Имаше напрежение. Фокусирахме се изцяло върху играта. Това допринесе за титлата. През двете седмици преди европейското работихме здраво. Заложихме на физическата подготовка, за да издържим всички мачове докрай.
- Стефани: Битката беше на психическо ниво. Знаехме, че сме едни от фаворитките за титлата, дори преди датчанките да се откажат. Това беше най-голямата цел за годината. Казахме си, че ако не я постигнем, това ще бъде много тежко. Гледахме да играем мач за мач. Не мислехме за финала и титлата.
- Бяхте ли готови за реванш срещу датчанките Камила Ритер Юл и Кристина Педерсен, които на олимпиадата в Рио спечелиха сребърните медали?
- Габриела: Бяхме разочаровани, защото се отказаха от шампионата. Искахме да играем с тях на финала.
- Как оценявате постижението, сравнено с предишни ваши успехи?
- Габриела: Това е една от най-големите ни победи. Отдавна искахме златото. В началото на 2018 г. си казахме, че това е нашата година. Бяхме си казали, че отиваме за титлата. Всичко останало щеше да е провал, без значение дали бяхме взели бронз или сребро.
- Стефани: Титлата ще помогне да имаме повече самочувствие на корта. Ние сме доказали, че сме сред най-добрите в света. Побеждавали сме топсъперничките от Азия. Имаме нужда още малко да поработим върху психиката, за да може на по-големите турнири от ранга на световен шампионат или олимпиада да бием така, както на европейското във всичките пет кръга.
- Какво още трябва да подобрите, за да се борите за медалите на олимпиадата в Токио?
- Стефани: С треньора сме говорили за това ментално ниво. В техническо отношение сме почти на нивото на азиатките, които са водещите състезателки.
- Какви са вашите следващи изпитания?
- Габриела: През уикенда ще имаме плейофи във френското клубно първенство. След това идва и световното. Целта ни е да влезем в Топ 10 на световната ранглиста. Ако може да участваме и във финалния турнир в Китай, където играят най-добрите осем на планетата.
- Кога започва битката за олимпийски квоти?
- Габриела: Квалификациите стартират през май 2019 г. и приключват през май 2020 г. Ще се борим за 13 места от континентите Азия и Европа. Отделно още три места се дават като уайлд кард на други държави. Имаме добри позиции към момента в ранглистата. Надяваме се да ги запазим и да играем в Токио.
- Стефани: Ще бъде ожесточена битка между Европа и Азия. Нашата цел е да се класираме и този път да направим нещо голямо на олимпиадата. Догодина ще се фокусираме изцяло върху квалификационния период.
- Участвахте и в силното индийско първенство, но в различни отбори със Стефани. Откога не се бяхте разделяли?
- Габриела: За пръв път в нашата кариера не бяхме заедно. В шампионата на Индия участваха най-добрите в света. Беше странно да сме разделени, но беше голям успех, че ни поканиха. Надяваме се пак да играем там.
- Преди няколко години бяхте казали, че се замисляте дали да не играете за друга държава заради проблеми с финансите. Сега всичко наред ли е с осигуряването?
- Габриела: Засега нямаме никакви проблеми. Ние се готвим във Франция с нашия треньор Михаил Попов, като цяло живеем тук. Всичко върви по план, както сме го начертали.
- Стефани: Много се надяваме този успех да помогне за повече популярност на бадминтона. Хубаво е и медиите да отразяват нашия спорт, а децата да се запалят и да тръгнат по нашите стъпки. Винаги е приятно, ако още една българска двойка влезе в битка с топтимовете от Азия и Европа.
- Миналата година не попаднахте в Топ 10 на най-добрите български спортисти. Засегнахте ли се от липсата на признание?
- Не бяхме обидени, а изненадани. Не само ние не попаднахме в десетката. Имаше борци, които бяха спечелили медали през 2017-а и също ги нямаше.