България с втора драматична победа на Европейското в София

Националният волейболен отбор на България за девойки до 17 години записа втора драматична победа на Европейското първенство, което се провежда в София. Момичетата на селекционера Стоян Гунчев надделяха много трудно над връстничките си от Унгария с 3:2 (18:25, 25:20, 29:31, 25:23, 15:7) във втората си среща от Група I, играна тази вечер пред над 500 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Така младите български "лъвици" са начело във временното класиране с 2 победи от 2 мача и 4 точки. Утре (15 април) България ще изиграе третия си мач на турнира срещу Словения, която по-рано днес падна от Сърбия с 1:3 гейма. Двубоят е от 17,30 часа.

Българските девойки не успяха да влязат в мача, като започнаха сковано в първия гейм. Основните проблеми дойдоха в посрещане, където българският тим се пропука. Унгарките натиснаха и поведоха с повече от убедителното 17:6. Българските момичета започнаха да догонват, но успяха да свалят разликата само до четири точки при 16:20. След това Унгария отново надделя и спечели гейма с 25:18. Във втората част младите "лъвици" заиграха по-стабилно и засилиха сервиса, като поведоха набързо с 9:3. До края на гейма те не позволиха на съперничките си да противодействат, поддържаха разликата и го затвориха при 25:20, с което изравниха на 1:1.

Треньорът на България Стоян Гунчев потърси промяна в нареждането зза третия гейм, като в посрещане влезе Кристина Йорданова, а Александра Георгиева заигра като диагонал. Въпреки това, играта премина през много обрати, като първо унгарките поведоха с 16:11. Гунчев предприе втора рокада, като на полето като разпределителка се появи Моника Тодорова. Българките стопиха пасива си и на свой ред поведоха при 23:20, но не успяха да затворят гейма. Унгарките изравниха при 23:23 и играта излезе далеч след 25-а точка. В решителните моменти Унгария показа повече устойчивост и се наложи драматично с 31:29, за да поведе с 2:1.

В четвъртата част съставът на България започна в обичайната си конфигурация и пое водачеството. Българските момичета съумяха да бъдат по-стабилни, устояха на атаките на унгарките и спечелиха с 25:23, с което вкараха мачът в тайбрек. В него българките имаха страхотно начало, благодарение на добрия сервис на Мария Йорданова, и поведоха с 6:1. Ударният начален удар продължи да работи, разликата набъбна до 13:4 и в крайна сметка България спечели с 15:7 и 3:2.

Най-полезни за българския тим бяха Александра Георгиева (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака и 14% позитивно посрещане) и капитанката Мария Йорданова (8 аса!, 28% ефективност в атака и 26% позитивно посрещане) с по 23 точки за победата. За унгарките Виктория Шилади реализира 18 точки.

УНГАРИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:3 (25:18, 20:25, 31:29, 23:25, 7:15)
УНГАРИЯ: Лиляна Берко 4, Виктория Адриен Шилади 18, Фани Вечей 6, Лили Шабо 10, Анна Кис 13, Бианка Орош 8 - Петра Кертеш-либеро (Соня Щолар 5, Агнес Бошко 1, Джьонгивер Арачки, Грета Татар)
Старши-треньор: ГАБОР КЬОНИГ
БЪЛГАРИЯ: Борислава Личева 8, Мерилин Николова 7, Александра Георгиева 23, Мария Йорданова 23, Йоанна Атанасова 9, Айля Сашева 3 - Галина Карабашева-либеро (Кристина Йорданова 4, Моника Тодорова 1, Александра Съйкова)
Старши-треньор: СТОЯН ГУНЧЕВ.