Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Атлетико не се поучи от Барса и Реал, но оцеля (видео)

След драматичните мачове на Барселона и Реал Мадрид в Шампионската лига, и третият испански гранд - Атлетико Мадрид, накара феновете си да треперят. Отборът на Диего Симеоне загуби с 0:1 като гост на Спортинг (Лисабон) реванша от 1/4-финалите на Лига Европа, но все пак продължава напред. Попадението за португалците вкара Фреди Монтеро в 28-ата минута, а домакините бяха много близо до това да стигнат поне до продължения.

Преди седмица Атлетико се наложи сравнително лесно на "Wanda Metropolitano" с 2:0, а и двата гола станаха след необясними грешки в защитата на Спортинг. Президентът на "зелено-белите" Бруно де Карвальо беше бесен от представянето на тима и публично разкритикува футболистите, което предизвика голям скандал, но после ситуацията се нормализира. Срещу Пасош Ферейра (2:0) Жорже Жезус заложи на оптималния си състав, макар преди това Де Карвальо да бе заплашил, че сезонът ще бъде доигран с юношите.
Днес заради наказания отсъстват Фабио Коентрао и Бас Дост. Нямаше го и португалският национал Вилиам Карвальо. Техните места заеха Стефан Ристовски, който действаше като ляв бек, Маркос Акуня и Фреди Монтеро. Централна двойка бранители отново бяха Себастиан Коатес и Жереми Матийо, които се провалиха в първия мач, а в средата на терена се разчиташе най-вече на Бруно Фернандеш. Желсон Мартинш и Браян Руис играеха най-близо до централния нападател Монтеро.

Сред 11-те на Диего Симеоне нямаше изненади. Единствената промяна от двубоя в Мадрид бе появата на Витоло на мястото на Анхел Корея по десния фланг в средата на терена. На вратата беше Ян Облак, четиримата бранители бяха Хуанфран, Стефан Савич, Диего Годин и Люка Ернандес, в халфовата линия освен Витоло действаха Коке, Саул и капитанът Габи, а напред бе звездното дуо Антоан Гризман и Диего Коща.

Преди седмица точни за мадридчани бяха Коке и Гризман. Попадението на французина бе под номер 500 за испанските клубове в Лига Европа, а няколко дни по-късно звездата на Атлетико вкара и в дербито с Реал Мадрид на "Сантиаго Бернабеу", завършило 1:1.

Статистиката бе изцяло на страната на Атлетико. Мадридчани бяха излезли крайни победители в 18 поредни сблъсъка в евротурнирите след победа в първия мач. Спортинг пък имаше само един успех от последните си 6 домакинства срещу съперници от Испания в евротурнирите.

И докато Атлетико бе в серия от пет поредни победи в Лига Европа (единственият отбор в елиминациите с пълен актив до днес - б.р.), то португалците загубиха последните си две срещи в турнира. "Лъвовете" се опитаха да надскочат себе си и да убият мечтата на испанския гранд за трети финал в евротурнирите през последните 5 сезона. През цялото време футболистите в зелено-бяло атакуваха, но в края умората си каза думата и Атлетико устиска.

Още в 3-ата минута Спортинг можеше да поведе, но ударът с глава на Акуня мина над напречната греда. Веднага след това Диего Коща се озова на добра позиция, но извърши нарушение срещу защитник на домакините.

Португалците продължиха да атакуват с всички сили и Коатес отправи много качествен удар с глава, но Облак се разтегна максимално и спаси сигурен гол. С усилване на дъжда над "Жозе Алваладе" се усилваше и натискът на Спортинг. Домакините стигнаха до много статични положения, но нито едно от тях не доведе до опасност за вратата на Облак.

В средата на полувремето Матийо се контузи и на мястото му влезе Радослав Петрович. В 28-ата минута наглед безобидно центриране на Бруно Фернандеш изненада Облак, който позволи топката да го прехвърли, а заелият позиция на далечната греда Монтеро от малък ъгъл откри резултата.

До почивката португалците имаха и други голови ситуации. Най-добрата от тях се откри пред Браян Руис в 45-ата минута, но Облак реагира добре и изби в корнер.

С началото на второто полувреме в игра за Атлетико се появи Шиме Върсалко вместо Люка Ернандес. Отново Спортинг нападаше, а футболистите на Симеоне бяха съсредоточили всичките си усилия в дефанзивен план. В 52-ата минута обаче атака на Диего Коща беше спряна с несъществуваща засада, а на всичкото отгоре нападателят се контузи и трябваше да бъде заменен от Фернандо Торес.

В 57-ата минута включилият се за пореден път Коатес шутира със задна ножица, но топката беше лесна за Облак. Малко по-късно уругвайският защитник на домакините блокира удар на Торес.

Въпреки че Спортинг атакуваше неспирно, опасностите пред вратата на Атлетико не бяха много. "Дюшекчиите" усетиха, че ако продължават по този начин, може да се сбогуват с турнира. От средата на втората част те започнаха да действат по-концентрирано, а влизането на Анхел Корея се оказа добър ход на Симеоне.

С наближаването края на мача домакините останаха без почти никакви физически сили. В разстояние на две минути Гризман два пъти се озова сам срещу Руи Патрисио, но пропусна да реши всичко. В първия случай стражът на домакините спаси с крак, а малко по-късно Гризман технично пусна топката покрай него, но тя излезе в аут.

В добавеното време Спортинг заложи на изсипани топки в наказателното поле, но те бяха твърде лесни за Годин и Савич.

За Атлетико това беше първа загуба в Лига Европа през сезона след 4 поредни победи. Спортинг показа коренно различна игра от първия мач и надигра мадридчани, но опитът помогна на Атлетико да се добере до полуфиналите.