Поредният гол на Кейн изстреля Тотнъм в топ 3, Арсенал гледаше отблизо на "Уембли"

Тотнъм изигра поредния си силен двубой на "Уембли" и заслужено победи с 1:0 Арсенал в 195-ото дерби на Северен Лондон. Хари Кейн (49') вкара единствения гол днес, който е под №23 за него от началото на сезона в Премиър лийг. Английският национал пропусна още две-три възможности, а Деле Али и Ерик Ламела можеха да направят победата на Тотнъм много по-изразителна. Добрите намеси на Петер Чех пък останаха единственият лъч светлина в представянето на "артилеристите". След всички пропуснати възможности "шпорите" можеха да изпуснат победата в добавеното време, но удар на Александре Лаказет премина на сантиметри от целта. Така Тотнъм се изкачи на трето място преди мачовете на Ливърпул и Челси от този кръг, като селекцията на Маурисио Почетино спечели седем точки от тежката поредица от сблъсъци с Манчестър Юнайтед, Ливърпул и Арсенал.

Мениджърът на домакините заложи на същия състав, който започна в двубоя с Ливърпул преди седмица. Новото попълнение Лукас Моура остана на скамейката и все още очаква своя дебют.

Джак Уилшир и Мохамед Елнени бяха титуляри за "топчиите", които не можеха да разчитат на контузения Аарън Рамзи, който отбеляза хеттрик срещу Евертън. Хенрих Мхитарян и Пиер-Емерик Обамеянг стартираха, докато Александре Лаказет отново бе резерва.

Както се и очакваше, сблъсъкът започна на много високо темпо, като и двата тима търсеха атаката. Домакините създадоха първата възможност в деветата минута, когато контраатакуваха добре. Али проби отляво и подаде към Кейн, чийто удар рикошира в Мустафи и стана лесен за спасяване от страна на Петер Чех. Три минути след това Уилшир изведе Обамеянг зад отбраната на Тотнъм, но атаката бе спряна заради спорна засада на габонеца.

"Шпорите" постепенно наложиха контрол. В 27-ата минута Хари Кайн пропусна страхотна възможност, след като бе изпуснат от бранителите на Арсенал и получи шанс да засече отблизо меко центриране на Ериксен. Английският национал обаче не успя да натисне топката с глава и ударът му премина над вратата.

В 40-ата минута Белерин опита изстрел от границата на наказателното поле, но топката премина над напречната греда.

В 49-ата минута Хари Кейн изведе Тотнъм напред, след като се извиси в наказателното поле и засече с глава много добро центриране на Бен Дейвис отляво. Няколко минути след това Кейн получи нова възможност след центриране на Ериксен, но този път ударът му с глава премина встрани от вратата. В 54-ата минута голмайсторът на "шпорите" опита изстрел с крак, но Чех изби, а Деле Али не успя с добавката. Натискът на Тотнъм продължи и две минути след това Чех отново трябваше да се намесва и да спасява отбора си след опасен пряк свободен удар, изпълнен от Ериксен.

В 68-ата минута Уилшир бе най-близо до гола от отбора на Арсенал, но Лорис изби хубав негов шут от границата на наказателното поле. Последваха няколко много добри възможности за Тотнъм. Първо Деле Али бе изведен зад отбраната, но Чех излезе и скъси ъгъла. Това попречи на халфа, чиито изстрел мина встрани. След това Ламела проби добре по десния фланг и стреля до близката греда, но Чех отново спаси. Стражът на Арсенал бе последната преграда пред играчите на Тотнъм и в 58-ата минута, когато парира удар от въздуха на Трипиър.

В последната минута Ламела пропусна още една възможност.

В добавеното време Лаказет можеше да изравни, след като излезе очи в очи с Лорис, но ударът му премина на сантиметри встрани от далечната греда. Преди това французинът опропасти още една обещаваща атака на гостите, като стреля много неточно от въздуха след добро центриране на Белерин.

Тотнъм - Арсенал@@@

Тотнъм вече е на трета позиция с 52 точки, като "шпорите" ще останат там поне до утре, когато Ливърпул гостува на Саутхамптън. Арсенал е шести с 45 пункта.

Днес за пореден път в домакински двубой на Тотнъм през този сезон бе подобрен рекордът за най-голяма посещаемост на мач в Премиър лийг. Днешната среща бе изгледана на живо от 83 222 зрители.