Ето какво правят днес всички български герои от САЩ'94

Ето какво правят днес всички български герои от САЩ'94

Тази година се навършват 24 години от световното първенство в САЩ, на което България записа своя връх във футбола. Какво се случва с бронзовите медалисти от състава на Димитър Пенев? За съжаление един от нашите герои - Трифон Иванов, вече не е между живите. Другите са около футбола - кой се занимава с треньорство, кой с ръководни функции, кой с нещо друго. Ето какво правят днес избраниците на Пената от Мондиал'94, изброени по реда на техните номера:

1. Борислав Михайлов - легендарният вратар е президент на Българския футболен съюз от 2005 година. Преди това бе вицепрезидент на своя предшественик Иван Славков. Боби е и член на Изпълкома на УЕФА, като наскоро посрещна у нас президента на европейската централа Александър Чеферин.

2. Емил Кременлиев - бившият десен бек е спортен директор на Арда (Кърджали). Преди това Емо се занимаваше с бизнес - имаше магазин за хранителни стоки, кафене и автомивка в столичния квартал "Младост". Бившият футболист се опита да влезе и в политиката - първо се кандидатира за кмет на с. Казичене, а след това и за депутат от листата на ДПС.

3. Трифон Иванов - великият защитник почина на 13 февруари 2016 година.

4. Цанко Цветанов - от дълги години сърцатият ляв защитник е помощник на Станимир Стоилов. Към днешна дата Цанко и Мъри работят в Астана, където спечелиха шампионската титла на Казахстан през последните четири години и стигнаха до групите на Шампионската лига.

5. Петър Хубчев - от 2016 година Хубси е селекционер на националния отбор на България. През 2010-а някогашното либеро изведе Поморие до финал в турнира за Купата на България, а три години по-късно спечели трофея с тима на Берое.

6. Златко Янков - славният опорен халф е асистент на Самет Айбаба в отбора от турската Сюпер лиг Сивасспор. Преди това на няколко пъти Фара бе спортен директор на Черноморец (Бургас), а след това се пробва като наставник в Нефтохимик и Спартак (Варна). През 2015 година бившият национал бе лице на "Милан Джуниър Камп" в София.

7. Емил Костадинов - героят от "Парк де Пренс" е член на Изпълкома на Българския футболен съюз и отговаря за националните юношески и младежки формации. През годините Коща на няколко пъти бе ръководител в родния му ЦСКА, а през 2017-а бе съветник на министъра на спорта в служебното правителство на Огнян Герджиков - проф. Даниела Дашева. Емо е и член на Комисията за националните отбори в УЕФА.

8. Христо Стоичков - от 2013 година единственият футболист на Балканите, който е печелил "Златната топка", е коментатор и анализатор в американското подразделение на мексиканската телевизия "Телевиса". Преди да се захване с телевизионна журналистика в Маями, Камата за кратко бе старши треньор на ЦСКА, като държеше и клубните акции на "армейците". По-рано пък водеше България, Селта, южноафриканския Мамълъди Съндаунс и Литекс.

9. Йордан Лечков - екзекуторът на Германия е първи вицепрезидент на Българския футболен съюз и отговорник за мъжкия национален отбор. Лече е и член на Комисията за юношески и аматьорски футбол в УЕФА. Бившата звезда на Хамбургер ШФ е и председател на сдружение "Хаджи Димитър", което има за цел подпомагане на обществено-културния живот в Сливен. От 2003 до 2011 година Гениалния плешивец бе кмет на града под Сините камъни.

10. Наско Сираков - член на Изпълкома на Българския футболен съюз. Между 1999 и 2008 година Вълка записа редица успехи като изпълнителен директор на Левски. След това остана встрани от "синия" клуб, с изключение на кратък период през 2013 година, когато Ивайло Петев бе съблечен на "Герена". Сирака и Стоичков са единствените двама от "златното" поколение, които издадоха автобиографична книга.

11. Даниел Боримиров - бившият халф е шеф на школата на Левски, а притежава и акции на "синия" клуб. До началото на 2018 година бе и спортен директор на "Герена".

12. Пламен Николов - някогашният голям вратар на Локомотив (София) и Левски е делегат към Българския футболен съюз и футболен анализатор. В края на 90-те години Пинко държеше фенския магазин на стадион "Васил Левски" заедно със спортния журналист Камен Тотев.

13. Ивайло Йорданов - универсалният футболист е спортен директор на Локомотив (Горна Оряховица), откъдето тръгна към големия футбол в началото на 90-те години. Преди това Иво беше асистент на Христо Стоичков в националния отбор, скаут на Литекс, помощник треньор в Берое и пр.

14. Бончо Генчев - голмайсторът от Генерал Тошево е шеф на Зоналния съвет на Българския футболен съюз във Велико Търново. Първият българин играл във Висшата лига на Англия се изявява и като футболен анализатор. Сам е признавал, че преди време е претърпял неуспех в ресторантьорския бизнес.

15. Николай Илиев - бившият капитан на Левски е в екипа на кандидата за президент на Българския футболен съюз Любослав Пенев. Той е считан за дясна ръка на "Ел Голеадор". Преди години Ники завърши треньорската школа в Коверчано, но заради здравословни проблеми не се пробва никога като наставник. През 2016 година стана шеф на УС на Левски, но престоят му в управлението на "Герена" не бе дълъг.

16. Илиян Киряков - треньор е в Етър, където изгря звездата му в края на 80-те години. Преди време борбеният бивш играч на Депортиво Ла Коруня, Мерида и Абърдийн разкри, че премията му от САЩ'94 е изгоряла във финансова пирамида в Швейцария. През 2014 година Кирячето взе участие в риалити шоуто "Къртицата". От няколко години е част от треньорския щаб на първия отбор на "болярите" от Велико Търново.

17. Петър Михтарски - някогашният нападател на Левски и ЦСКА е помощник на селекционера на младежкия национален отбор Антони Здравков. Благоевградчанинът винаги е бил близо до футбола в своя роден град.

18. Петър Александров - големият голаджия на Славия от 80-те години е пряко свързан с футбола в Швейцария, където премина втората част от кариерата му. Беше асистент на Пламен Марков в националния тим, на Ролф Фрингер в ПАОК и Люцерн, както и на Красимир Балъков в Грасхопър. През 2015 година стана треньор на нападателите в Санкт Гален. Когато е в България, Пепи често се изявява като телевизионен анализатор.

19. Георги Георгиев - техничарят от Пловдив е селекционер към Българския футболен съюз и треньор на юноши. Гецата, който през 1993 година прекарва нелегално Емо Костадинов и Любо Пенев през френската граница, бе директор на школата на ЦСКА по време на управлението на "Титан" в Борисовата градина. И до днес Георгиев, наричан едно време и Ламбадата, рита с ветераните на Марица и Ботев (Пловдив).

20. Красимир Балъков - легендарният плеймейкър е мениджър на Етър. Преди това Бала бе директор скаут на ЦСКА-София. В по-ранни години славният играч на Спортинг Лисабон и Щутгарт бе наставник на Грасхопър, Черноморец (Бургас), Хайдук (Сплит), Кайзерслаутерн и Литекс. Великотърновецът и Христо Стоичков са единствените двама българи, попадали в идеалния отбор на световно първенство.

21. Велко Йотов - от години се занимава със сокър в САЩ и седи далеч от българския футбол. Бившият нападател е координатор, директор по програмите за развитие и треньор във футболна академия в Атланта. Той е и един от основателите на въпросната американска школа. 

22. Ивайло Андонов - собственик е на академия за таланти в родния му Благоевград. През лятото на 2015 година стана спортен директор на Пирин. Някогашният голмайстор на "орлетата" и ЦСКА е една от силните фигури в благоевградския футбол. Иво е може би най-добрият певец от селекцията на Димитър Пенев, като преди много години имаше изпълнения с Росица Кирилова. 

Димитър Пенев - легендарният специалист е почетен президент на ЦСКА-София. Стратега от Мировяне бе треньор за последно през сезон 2011/2012 година, когато замени Милен Радуканов начело на ЦСКА. Бронзовият медал на Пената от САЩ'94 е изложен в Музея на спортната слава на "червения" клуб.

Последвайте каналите ни в:

Още от Национални отбори

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти