Гледай на живо

Луд мач в Разград, Лудогорец още не е шампион

МЛБ поглежда към "тайбрек" правилото

МЛБ поглежда към "тайбрек" правилото

Въведеното още преди 10 години за олимпийския турнир в Пекин '08 правило за "тайбрек" в бейзбола е на път да намери своето приложение на най-високата възможна сцена – МЛБ. От Висшата лига на САЩ и Канада планират да позволят допълнителен рънер във всеки екстра ининг от 11-ия нататък с цел да бъдат съкратени бездруго маратонските мачове.

Ако бъде одобрен, на първо време експериментът ще бъде проведен само в Мача на звездите и в пролетните тренировки, където нападенията на отборите ще започват с човек на втора база още в 10-ия ининг. В дългосрочен план се очаква "подареният" рънер постепенно да навлезе и в срещите от редовния сезон и плейофите.

Това е поредната стъпка на Мейджър лийг в стремежа да увеличи темпото на игра. За разлика от последното предложение за въвеждане на питчерски часовник, отброяващ максимум 20 секунди между хвърлянията, тази идея дори се подкрепя от профсъюза на играчите (MLBPA).

"Тайбрек" правилото се използва във всички надпревари под егидата на световната бейзболна и софтболна конфедерация (WBSC), включително в администрираната от МЛБ Световна класика. Там всеки ининг от 11-ия насетне започва с двама рънери на база – на първа и втора.

Същевременно продължават преговорите между комисионерския офис и MLBPA за прословутия таймер за питчерите. Най-новата оферта на лигата е през 2018 г. да има ограничение от 18 секунди между хвърлянията и то да важи само при празни бази. А от 2019 г. да стартира 20-секундният лимит, независимо с рънери или без.

Комисионерът Роб Манфред има право на едностранно решение за питчерския часовник още този сезон, тъй като миналия януари внесе необходимото предизвестие. Въпреки това 59-годишният юрист предпочита да постигне споразумение с бейзболния синдикат, преди да предприеме радикалната промяна в регламента.

Последвайте каналите ни в:

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти