75-ият сезон в родното волейболно първенство вече чука на вратата. Броени часове остават до началото на поредната битка в Суперлигата, която тази година се очертава като може би най-ожесточена от всички през този век. Цели 5 отбора изявяват претенции да ликуват със златните медали в края на кампанията, като поне при три от тях аргументите да стъпят на върха изглеждат наистина солидни. И в същото време може би само един е сочен като абсолютен аутсайдер и сигурен кандидат за изпадане.
Шампионът
С подкрепата на петролната компания Лукойл Нефтохимик със сигурност си остава основен фаворит за защита на титлата. Бургазлии се разделиха с голяма част от основните си имена, но в същото време отговориха адекватно на пазара и привлякоха качествени попълнения. Да не забравяме, че ако нещо се е объркало откъм селекционна страна, то поправителният при шампионите не изглежда да е толкова тревожен откъм парична страна. Найден Найденов се надяваше много на привличането на Катбарт Малинга от Марек, но ръководството не му го осигури. За сметка на това бяха привлечени руснаците Яковлев и Поздняков, към които има големи очаквания. До голяма степен видът на Нафтата ще зависи и от представянето в Шампионска лига. Мнозина са на мнение, че ако бъде отстранен и вторият съперник в квалификациите (по всяка вероятност Войводина НС), бургазлии ще се подсилят с Николай Учиков и Светослав Гоцев за атака на груповата фаза на турнира. Това моментално превръща клубо във фактор №1, който няма да допусне изненада на родната сцена.
Претендентите
Тук на клона се качиха Монтана, Хебър, ЦСКА и Левски. Всеки от четирите тима изяви претенции да детронира Нефтохимик и разполага с не лоши аргументи за това. Най-впечатляващо може би изглеждат тигрите от Пазарджик. След провала миналия сезон Атанас Петров направи всичко по силите си, за да не допусне нова издънка.
За целта в Хебър акостираха Спас Байрев и Петър Каракашев, както и младежкият национал на Русия Михаил Никкел и Брадли Гантър от Канада. Това означава, че за да могат да ги използват, най-вероятно пазарджиклии са уредили с български паспорт македонеца Александър Ляфтов. Опитът на Иван Станев също говори за сериозните амбиции.
В Монтана ще опитат да отговорят с други трима чужденци – Пойкела (Фин), Андриевски (Рус) и Бондар (Укр). Тепърва обаче ще се разбере дали тези имена ще имат сили да върнат тима на Дани Пеев на правилната траектория по пътя към дебютно злато.
Похвално е, че ЦСКА и Левски запазват традицията преди всеки старт да се целят в титлата. И макар те да са с най-малки шансове от претендентите, остават единствената надежда на София, че може да си върне трона. Армейците запазиха състава, като смениха Станислав Петков с юношата на вечния съперник Симеон Александров. Рутиниран боец, който може да въдвори ред в по-тежките двубои. ЦСКА е и единственият от борещите се за злато, който не заложи на чужденци. В Левски такъв е бившият британски национал Марк Макгивърн. Опитът на Делчо Раев и Трифон Лапков трябва да внесе спокойствие в играта, но може би и годинките на Смилен Мляков в един момент ще си кажат думата.
Златната среда
Пирин, Марек, Дунав и Добруджа може би ще заемат позиции в подножието на челната петорка. В Разлог направиха рокада и на мястото на Северин Димитров заложиха начело на Мирослав Живков. Откъм селекция обаче там едва ли ще могат да отговорят на отборите пред тях, така че е трудно да се очаква да направят нещо повече от шеста позиция. Велизар Чернокожев е джокерът на Добруджа, но има голяма вероятност скоро да си намери отбор в чужбина, което ще преобърне амбициите на тима. Доста основни единици си тръгнаха от клуба, а тепърва ще стане ясно дали украинецът Антонюк и полякът Мониек са способни да издърпат новите си съотборници. Виктор Карагьозов се завръща в Марек, където отново залагат на африкански перли в лицето на Малинга и Мутабази. Те внасят колорит и ако се разиграят, могат да поднесат сериозни изненади. Глобално погледнато обаче, това едва ли ще ги изстреля много напред в класирането. Колкото до новака Дунав, там Коце Стойков и Дани Милушев ще опитат да поведат русенци напред, като първата цел със сигурност е влизане в плейофите.
Борбата за оцеляване
Черно море и Миньор се очертават като отборите, които да се сборичкат за десетата позиция, даваща глътка въздух и спокойствие за бъдещето. Във Варна привлякоха много талантлив разпределител, в лицето на Азизбек Исмаилов. Руснакът е младежки национал и може до няколко години да застъпи в мъжката селекция на Сборная. Неприятното за него е, че няма кой знае колко качествена подкрепа. Очаква се да получи такава от своя сънародник, чието име все още се пази в тайна. Въпреки това моряците изглеждат една идея по-добри от Миньор и чуковете почти сигурно ще трябва да играят бараж с втория от Висшата лига следващата пролет.
Нещо, което едва ли ще се удаде на Дея Спорт. Още преди да е започнал сезонът, бургазлии се разделиха с двама треньори – първо Петър Дочев, а след това и Христо Райчев. Проблемите там са очевидни и е много вероятно градът да се окаже твърде малък за два отбора в Суперлигата. Очаква се временно начело да застане Весела Братоева, която прави чудеса с школата на клуба. От стореното до момента обаче не лъха много оптимизъм от Дея.
Чужденците се ринат с лопата
До вчера бройката на чужденците, които се очертава да играят в Суперлигата през новия сезон, бе 15. От тях най-значително е присъствието на руснаците – петима. При това, без да се брои очакваната картотека на още един в тима на Черно море. Палитрата е пълна, като има представители на Уганда, Руанда, Ямайка, Финландия, Шотландия, Канада, Полша, Украйна и Македония. Никога до този момент в българското първенство не е било толкова шарено откъм чужденци. Правилникът гласи, че отбор може да картотекира максимум трима, като най-много двама могат да са извън ЕС. Това идва да покаже, че доскоро волейболна България изпитва затруднения в осигуряването на качествени български волейболисти за 12 отбора в Суперлигата. Проблемът е очевиден и от федерацията трябва да намерят неговото решение. В противен случай все повече ще се залага на хора от чужбина и по-малко на работата по школите. А оттам прогресивно ще запада и позицията на националния ни тим в световната ранглиста.
Хари ЛАТИФЯН, "Тема Спорт"